Virginia’da kaç kediniz olabilir?

Kedilerin nüfusu artmaya devam ettikçe, bir evde kaç kediye izin verilmesi gerektiği konusundaki tartışmalar da artmaktadır. Bazı insanlar, birlikte barındırılan çok fazla kedinin hayvanların yiyecek bulmasını zorlaştırdığına veya tek bir evde tüm kediler için yeterli alan yoksa, bölgeyi paylaşmanın kediler için çok stresli olduğuna inanmaktadır.

Kedi sahipliği yasaları eyalete göre değişir. Bazı ilçeler ve şehirler, tek bir konutta yaşayabilecek kedi sayısını sınırlayan özel düzenlemelere de sahiptir. Bu yasaların amacı, kedi popülasyonunu kontrol altında tutmak ve onları vahşi olmaktan veya çevreye kaybolmaktan korumaktır. Bu yasalar, kedilerin aşırı nüfusunu önlemek ve sağlıklarını ve refahlarını geliştirmek için tasarlanmıştır.

Yasanın biraz karmaşık olduğu Virginia eyaleti hakkında daha fazla bilgi edinmek için buradasınız.

Kedi Sahipliğine İlişkin Virginia Eyalet Yasaları

Virginia’daki eyalet yasaları kasıtlı olarak belirsizdir. Kedi sahipliği yasaları, eyalet düzeyinde lisanssız bir köpeğe sahip olmayı yasadışı kılan, ancak kedi lisansının düzenlenmesini yerel bir seviyeye devreden Virginia Hukuk Kanunu 3.2-6524’te açıklanmaktadır. Kediler için, yasa “… Bir ilçenin, şehrin veya belediyenin yönetim organı, yerel yönetmelikle, herhangi bir kişinin, bu kedi lisanslı olmadığı sürece, böyle bir yerde dört ay veya daha büyük bir kediye sahip olmasını yasaklayabilir. “

Bu yasa, Virginia’daki herkesin lisansa ihtiyaç duymadan 4 aya kadar herhangi bir sayıda yavru kedi sahibi olabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, 4 aydan büyük kediler için, bireysel ilçelerdeki, şehirlerdeki veya kasabalardaki yasalar, evinizde sahip olabileceğiniz kedi sayısını sınırlayabilir.

Virginia County, Şehir ve Şehir Yasaları

Virginia'da kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir?  %Post Title
Resim Kredisi: Piqsels

Virginia Eyaleti’nde 95 ilçe bulunmaktadır. Eyalette ayrıca 38 bağımsız şehir bulunmaktadır. Bir ilçe veya şehir ile bir sonraki ilçe arasındaki yasalarda önemli farklılıklar vardır. Virginia, şehirleri ve ilçeleri eşit hükümet düzeyleri olarak görür, ancak şehirler ilçelerin altına girer. Bu, bir şehirde yaşıyorsanız, hem şehir hem de ilçe yönetmeliklerine bakmanız ve her ikisine de uymanız gerektiği anlamına gelir.

Virginia'da kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir?  %Post Title

Virginia’daki en kalabalık beş ilçe ve şehir için ilgili yasalar

Virginia’daki en kalabalık beş ilçe veya şehirdeki yasaya bakalım. Fairfax County’de, ilçe hükümetinin web sitesi, bir kişinin mülklerinde istediği kadar kedi tutabileceğini özellikle belirtmektedir. Prince William County, Virginia Beach City ve Loudoun County’de, kedi sayıları sorunu ele alınmamıştır ve sınır belirlenmemiştir, bu da istediğiniz kadar kediye sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

Şu anda, en kalabalık beş ilçe ve şehirden sadece Chesterfield County, sahip olabileceğiniz kedi sayısına bir sınır koyuyor – bu altıdan az kedi.

Kısıtlamaların bulunduğu bazı ilçeler ve şehirler nelerdir?

Virginia'da kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir?  %Post Title
Görsel: Murat An, Shutterstock

Chesterfield County ile birlikte, birden fazla kedinin mülkiyeti bir dizi başka yargı bölgesinde sınırlıdır. Waynesboro’da 4 aydan büyük beşten fazla kediniz olmamalıdır. Roanoake County altı kediye izin veriyor, ancak en az dördünün onarılması gerekiyor. Henrico, hane başına her türden en fazla dört yetişkin evcil hayvana izin verir.

Virginia Eyaleti sakinleri ne yapmalı?

Virginia’da bir hayvan satın almadan önce her zaman ilçenizin özel yasalarını kontrol etmelisiniz, çünkü eyalet yasaları karmaşık ve çeşitlidir. İlçenizin, evinizde tutabileceğiniz evcil hayvan veya özellikle kedi sayısında bir sınırı olabilir. Ayrıca, kedilerinizin yaşadığınız ilçeye, şehre veya şehre bağlı olarak bir lisansa ihtiyacı olabilir. Bu yasalar, hayvanların istiflenmesinin neden olduğu sorunları ele almak için vardır, bu da hayvanlara ve çevrelerindeki topluluğa acı çektirebilir.

Virginia'da kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir?  %Post Title

Hayvan İstifçiliği Nedir?

Virginia'da kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir?  %Post Title
Görsel: Yulia Grigoryeva, Shutterstock

Hayvan istifleme, çok sayıda hayvanı düzenlenmemiş ve genellikle kirli bir ortamda tutma eylemidir. Bu gibi durumlardaki hayvanlara genellikle iyi bakılmaz ve ihmalden muzdarip olabilirler. İstifçi tipik olarak hayvanlara karşı güçlü bir duygusal bağa sahiptir ve hayvanlar genellikle yetersiz besleniyor ve konuşlandırılabilir koşullarda yaşıyor olsalar da, kendisini koruyucuları veya bakıcıları olarak görüyor.

İstifçiler genellikle hayvanlarını sevdiklerini iddia ederler ve onlara terk edildiklerinde alacaklarından daha iyi bir ev, bir barınak sağladıklarına inanırlar.

Virginia’da istifçilik hayvanları nasıl kovuşturuluyor?

Virginia, hayvan istifçiliğini çok ciddiye alır ve hane başına düşen kedi veya diğer evcil hayvan sayısını sınırlayan eyalet çapında yasalar mevcut olmasa da, Virginia’nın hayvan yasaları, hayvan istifçiliğini bir hayvan zulmü biçimi olarak kovuşturmak ve suç haline getirmek için kullanılır. 2019’dan bu yana, “Tommie Yasası” adı verilen yeni bir yasa uyarınca, “işkence eden, kasıtlı olarak insanlık dışı yaralanma veya acı veren” veya “bir köpeği veya kediyi acımasızca ve gereksiz yere döven, isyan ettiren veya sakat bırakan” bir kişi, maksimum 5 yıl hapis cezası ve maksimum 2.500 dolar ceza gerektiren 6. Sınıf bir suçla suçlanıyor. Bununla birlikte, istifleme hayvanlarının bir kabahat olarak kovuşturulması daha olasıdır.

Virginia’da son hayvan istifleme vakaları

Virginian Pilotu, kovuşturmaların nadir olduğunu ve hapis cezasının ciddi ve kronik hayvan istifçiliği vakaları için son çare olduğunu bildiriyor. Örneğin, Virginia tarihindeki en kötü şöhretli hayvan istifçiliği vakalarından birinde sadece 24 gün hapis yattı. Bu kısa ceza, fail Lisa Hokaj-Ross’a karşı birkaç tutuklamaya rağmen verildi. Daha önce birçok kez, evi hasta ve ölü hayvanlardan boşaltılmak zorunda kaldı. Hokaj-Ross davası, en kötü haliyle bir hayvan istifçiliği vakasıydı. Evinde 24’ü hasta olmak üzere 100’den fazla ölü hayvan vardı ve bu hayvanların çoğunluğu kediydi.

Bir başka üzücü vakada, Appomattox County Hayvan Kontrolü, Ocak 2022’de sağlıksız bir ortamda yaşayan 16 kedi ve dört köpeği kurtardı. Kedilerle ilgili bariz sağlık sorunları vardı ve soğukta dışarıda zincirlenmiş köpekler vardı. Neyse ki, şimdi Appomattox County Hayvan Barınağı’nda iyileşiyorlar.

Virginia'da kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir?  %Post Title

Kesmesi

Özetle, eyalet düzeyinde, bakımlı oldukları ve sıkıntıya neden olmadıkları sürece Virginia’da istediğiniz kadar kedi tutabilirsiniz. İlçe, şehir veya belediye düzeyinde, sahip olabileceğiniz kedi sayısını sınırlayan yasalar olabilir. Bir kişinin sahip olabileceği evcil hayvan sayısını sınırlayan yasalar, istifleme hayvanlarıyla ilgili sorunları önlemek için tasarlanmıştır. Hayvan ruhsatlandırma yasaları, potansiyel sahipleri evcil hayvan almadan önce hükümete ve kolluk kuvvetlerine kaydolmaya zorlamak için tasarlanmıştır. Başka bir kedi almayı düşünüyorsanız, her yıl ötenazi yapılan hayvan sayısını azaltmak için lütfen bir yetiştiriciden satın almak yerine bir barınaktan veya kurtarmadan evlat edinin. Okuduğunuz için teşekkürler!

Virginia'da kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir?  %Post Title

Fotoğraf kredisi: 12019, Pixabay

Virginia’da kaç kediniz olabilir?

Yazımızı Beğendiyseniz Eğer Yorumlarınızı Bekliyoruz 🙂 Ve Burada Ana Sayfamıza Tıklayıp Güncel Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Ana Sayfa
Birde Video İzlemeyi Sevenlere Video İçerik Sayfamızı Önerebiliriz 
Kısa Videolar

Yorum yapın