Ulusal Kara Kedi Takdir Günü – Ne zaman ve nasıl kutlanır?

Kara kedilerin talihsizlik getirdiği eski batıl inancı ortadan kaldırmak için Ulusal Kara Kedi Takdir Günü’nden daha iyi bir zaman yoktur. 17 Ağustos’takaputHer yıl, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan, hayatlarındaki kara kedileri şımartmak veya bir evlat edinme merkezine gidip kendilerinden birini evlat edinmek için özel günlerini kutluyor.

Kara kediler için bu özel günü merak ediyorsanız, okumaya devam etmek isteyeceksiniz. Size kara kediler hakkında her şeyi ve onları takdir etmek için neden hepimizin bu özel günü kutlamamız gerektiğini öğreteceğiz.

Kara Kedinin Tarihi

Kara kedilerin etrafını saran birçok hikaye ve batıl inanç vardır ve her zaman sevgi ve saygıyla karşılanmamışlardır. Kara kedinin sembolizmi, olumlu bir alâmetin sembolizasyonundan talihsizliğin habercisine kadar kültürden kültüre değişir. En yaygın tarihsel çağrışımlardan bazılarına kısa bir bakış atalım.

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü - Ne zaman ve nasıl kutlanır? %Post Title
Resim Kredisi: Piqsels

Pozitif çağrışımlar

Eski Mısır’da, siyah kediler Batt’a benzerlikleri sayesinde onurlandırıldı. Bastet, koruma tanrıçası ve sağlığın getiricisiydi. Aynı zamanda kadınların koruyucusu ve doğurganlık ve doğum tanrıçasıydı.

İrlandalı ve İskoçlar, yolları bir kediyle geçmenin evinize refah getireceğine inandıkları için siyah kedilere saygı duyuyorlardı.

Japonya’da ve Asya’nın çoğunda, kara kediler şansı sembolize eder. Bazı Japon folkloru, bekar bir kadın siyah bir kediyi geçerse, birçok potansiyel talip bulacağını öne sürmektedir. Yükseltilmiş pençeleri olan Maneki Neko kedi figürü, Japon kültüründe popüler bir figürdür ve sahibine mutluluk ve zenginlik getirdiği söylenir. Bu figürlerin çoğu beyaz olsa da, aynı zamanda siyah renkte de geliyorlar.

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü - Ne zaman ve nasıl kutlanır? %Post Title
Resim Kredisi: StockSnap, Pixabay

Negatif çağrışımlar

Yunan mitolojisinde, tanrıların kraliçesi Hera, hizmetkarı Galinthias’ı öfkeyle kara bir kediye dönüştürdü. Galinthias, kedi biçiminde, büyücülük, ay ve ölüm tanrıçası Hekate’nin asistanı oldu.

Kuzey Amerika’da, New England’a yerleşen Püritenler, cadıların kara kedilere dönüşme yeteneğine sahip olduklarına inanıyorlardı. Bu, tüm kara kedilerin kedi değil, cadılar olduğu inancına yol açtı. Bu, o kadar derin köklere sahip kara kedilere karşı bir korku aşıladı ki, evi yangından korumak için Shrove Salı günü siyah kedileri yakmak yaygın hale geldi.

Sadece Yunan mitolojisinde ve Kuzey Amerika’da değil, kara kediler cadılar ile ilişkilendirilmiştir. Orta Çağ Avrupası

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü - Ne zaman ve nasıl kutlanır? %Post Title
Görsel Kredisi: Elisa Putti, Shutterstock

Tarafsız çağrışımlar

Kelt mitolojisinde, kedi Sìth, göğsünde beyaz bir nokta bulunan siyah bir kediydi. Hem olumlu hem de olumsuz ilişkileri vardır, çünkü bazı folklorlar kedinin bir peri olduğuna inanırken, diğerleri bir cadı olduğuna inanıyordu.

Bazı folklor hikayeleri, bu yaratığın ruhları talep edebileceğini söylerken, diğerleri Samhain’de krema bırakan insanların evlerini kutsayacağına inanıyor.

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü ne zaman?

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü her yıl 17 Ağustos’ta gerçekleşir. 2011 yılında kız kardeşini ve kara kedisi Sinbad’ı onurlandırmanın bir yolunu arayan Wayne H. Morris tarafından kuruldu. Hem Sinbad hem de kız kardeşi o yıl vefat etmişti ve Morris, Kara Kedi Ulusal Günü’nü ilan etmenin kara kedilerle ilgili bazı mitleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını umuyordu.

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü - Ne zaman ve nasıl kutlanır? %Post Title
Resim Kredisi: Piqsels

Kara kediler neden bir takdir gününe ihtiyaç duyar?

Kara kediler, ortalama olarak, diğer renkteki kedilerden daha az sıklıkla evlat edinilir. Colorado hayvan barınaklarından yapılan çalışmalar, katı siyah kedilerin evlat edinilmesinin ortalama 26.55 gün sürdüğünü, 20.64 günde kabul edilen diğer ten rengindeki kedilere kıyasla olduğunu göstermektedir.

Altı gün uzun bir süre gibi görünmeyebilirken, kaBir barınakta geçirilen ekstra zaman, bir kedinin çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır. Bir çalışma, bir hayvanın barınakta geçirdiği her gün, üst solunum yolu enfeksiyonu gelişme riskinin% 5 oranında arttığını göstermektedir.

Kentucky’den yapılan bir araştırma, kara kedilerin barınaklarda öldürülme ihtimalinin renkli meslektaşlarından daha yüksek olduğunu gösterdi.

Çalışmalar, “kara kedi önyargısının” var olduğunu ve insanlar siyah kürklü kedileri daha olumsuz gördüklerinde ortaya çıktığını ve bunun sonucunda daha az evlat edinme ve daha fazla ötenazi ile sonuçlandığını göstermektedir.

Jones ve Hart tarafından yapılan yeni bir (2019) çalışma, kara kedinin önyargısına ve neden oluştuğuna baktı. Bu çalışmanın birkaç ilginç ve önemli sonucu vardı:

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü - Ne zaman ve nasıl kutlanır? %Post Title
Resim Kredisi: kristen17, Pixabay

 • İnsanlar kara kedileri daha az arkadaş canlısı ve agresif olarak görüyor

 • İnsanlar hala batıl inançlı

 • İnsanlar kara kedilerin duygularını okuyamadıklarına inanıyorlar

Tüm ten renklerindeki kediler kesinlikle kendi takdir günlerini hak ederken, kara kedilerin tanınması için daha acil bir ihtiyacı olduğunun farkındayız.

Bu günü nasıl kutlayabilirim?

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü’nü kutlamanın birçok yolu vardır.

İlk olarak, zaten bir kediniz yoksa veya başka bir kediyi evlat edinmeyi düşünüyorsanız, yerel barınağınıza gitmeyi ve siyah bir kediyi evlat edinmeyi düşünebilirsiniz. Bazı barınaklarda, insanları kara kedilerini evlat edinmeye teşvik etmek için bu gün evlat edinme spesiyalleri bile vardır.

Zaten siyah bir kediniz varsa, 17 Ağustos onu sosyal medyada göstermek için mükemmel bir gün. Ne kadar harika olduğu hakkında övünmek için Facebook, TikTok, Twitter ve Instagram hesaplarınızda videolarını ve videolarını yayınlayın. Tüm yayınlarınız için hashtag kullanmayı unutmayın, böylece diğer kara kedi severler içeriğinizi bulabilir ve bunlarla etkileşime girebilir.

Tabii ki, kara kediniz bu gün de biraz daha şımartılmayı hak ediyor. Ona en sevdiği ikramları satın almak veya ona yeni bir oyuncak almak için daha iyi bir zaman yoktur.

Bu günü yerel hayvan barınaklarınıza bağışta bulunarak da kutlayabilirsiniz. Her bağış, ne kadar küçük olursa olsun, ihtiyacı olan hayvanlara yardım eder.

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü - Ne zaman ve nasıl kutlanır? %Post Title
Resim Kredisi: Piqsels

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü - Ne zaman ve nasıl kutlanır? %Post Title

Son Düşünceler

Kara kediler, diğer renkteki kediler kadar sevgiyi ve mutlu bir evi hak eder. Blogumuzu okuduktan sonra, her yıl Ulusal Kara Kedi Takdir Günü’nü kutlamanın neden önemli olduğunu anladığınızı umuyoruz.

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü - Ne zaman ve nasıl kutlanır? %Post Title

Seçilen fotoğraf kredisi: Pxfuel

Ulusal Kara Kedi Takdir Günü – Ne zaman ve nasıl kutlanır?

Yazımızı Beğendiyseniz Eğer Yorumlarınızı Bekliyoruz 🙂 Ve Burada Ana Sayfamıza Tıklayıp Güncel Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Ana Sayfa
Birde Video İzlemeyi Sevenlere Video İçerik Sayfamızı Önerebiliriz 
Kısa Videolar

Yorum yapın