Toyger Kedisi Irk Rehberi

Toyger kedis cinsi, uzun ve kaslı vücutları, kaplanı andıran görünümleri ve içgüdüleriyle dünya çapındaki kedi severlerin kalbini kazandı.

Sevimli mizaçları ve son yirmi yılda onları popüler bir kedi ırkı haline getiren herkesle hızlı arkadaşlıklar kurabilmeleriyle tanınırlar.

Ancak diğerleri gibi Toyger kedisinin de belirli ihtiyaçları vardır ve bunlardan bazıları kişinin geliştirebileceği potansiyel sağlık sorunlarına bağlıdır.

Bu cins hakkında bilmeniz gereken hemen hemen her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Oyuncak Kediler
Ağırlık 7 ila 15 libre / 3,6 ila 6,8 kg
fizik Orta boy ve kaslı
Ömür 10 ila 15 yıl
Ceket Kısa ve yumuşak
Mizaç Çok arkadaş canlısı, eğlenceli ve zeki
Karşılaştırılabilir kedi ırkları Bengal
kullanılabilirlik Çok nadir

İçindekiler

 

Toyger Kedi Tarihi

Toyger, 1993 yılında Uluslararası Kedi Derneği tarafından tescil edildiği ve 2007 yılında tam şampiyonluk tanınmasını aldığı için nispeten yeni bir kedi ırkıdır. Ancak bu, Toyger’ı şu anda bir kedi ırkı olarak tanıyan tek dernektir.

İlk Toyger kedisi, bir Bengal kedisi ile çizgili bir evcil stenografinin çiftleştirilmesiyle elde edildi.

Cins , Judy Sugden tarafından 1980’lerin sonlarına doğru kaplanlar ve onların nesli tükenmekte olan durumları hakkında farkındalık yaratmak amacıyla  yaratıldı .

Toyger Kedi Görünümü

Toyger kedilerinin çoğu dallanma kayışları ve kaplana benzeyen  siyah, turuncu veya kahverengi renklerle gelir.

Toyger Kedisi Irk Rehberi %Post Title

Ayrıca, bu kedilerin boyutlarına rağmen kaslı ve iyi yapılı bir vücudu vardır, bu da onları kaplan yavrularına benzetir. Aradaki fark, elbette, evcil hayvanınızın sağlığınızı potansiyel olarak tehlikeye atacak bir yetişkine dönüşmeyecek olmasıdır.

Diğer ırklarla karşılaştırıldığında, Toyger kedileri daha kısa bacaklara sahiptir, bu da onların genel olarak daha düşük bir yüksekliğe sahip olmasını sağlar. Ayakları uzundur, bu da onları bir kaplanınkine benzer bir yürüyüş yapabilir hale getirir.

Uzun vücutları, büyük kemikleri ve yüksek omuzları ile dünyanın en büyük kedileri olmasalar da oldukça atletik görünüyorlar.

Toyger Kedi Mizaç

Toyger kedisiyle ilgili en iyi şeylerden biri, kişiliği ve insan ve kedi benzerleriyle olan ilişkisidir. Çoğu kedi arkadaş canlısı ve cana yakın ve gençken sosyalleşirlerse çoğu kimseyle iyi geçinirler.

Dahası, çocuklara karşı bile sevecen bir mizaçları vardır, ancak yalnız bırakılmak istediklerinde rahatsız olduklarında biraz huysuz olmaya eğilimlidirler.

Toyger Kedisi Irk Rehberi %Post Title

Bu aktif ve çok zeki bir kedi ırkıdır ve bu nedenle her gün en az 15 ila 20 dakikanızı kedi arkadaşınızla oynamaya ayırmanız gerekir.

Bir Toyger kedisi, eğlence fırsatlarından yoksun küçük bir ortamda gelişmez.

Birçok işletme sahibi onları ‘kucak kedileri’ olarak adlandırır. Bu evcil hayvanlar, sahipleriyle televizyon karşısında veya insan arkadaşları kitap okurken tembellik etmekten hoşlanırlar.

Çeşitlilik, Toyger’ın mutlu ve sağlıklı kalması için hayatının bir parçası olmalıdır. Saatlerce getirme ve diğer oyunları oynayabilirler, bu nedenle bu aktivite için zamanınız yoksa bu kedi ırkı sizin için doğru olmayabilir.

Toyger Kedi Sağlığı

Ne yazık ki, tüm karışık ırklar söz konusu olduğunda, bireyin atalarının bazı sağlık sorunlarını miras alma olasılığı her zaman vardır.

Bir Toyger kedisinin durumunda, bu genellikle Bengal tarafından gelen genetik materyalle olur.

Bu nedenle, Toygers aşağıdaki sağlık sorunlarını geliştirmeye eğilimlidir:

 • Progresif retinal atrofi
 • Piruvat kinaz eksikliği
 • Hipertrofik kardiyomiyopati

Toyger’ınız genetik olarak bir veya daha fazlasına yatkınsa bu hastalıklardan herhangi birini önlemek imkansız olsa da, evcil hayvanınızı düzenli kontroller için veteriner kliniğine götürerek en azından zamanında tedavi edebilirsiniz.

Toyger Kedisi Irk Rehberi %Post Title

Bazı yetiştiricilere göre, Toyger kedisi de kedi lösemi aşısına karşı bir yan etki geliştirmeye maruz kalıyor, ancak henüz bu iddiayı destekleyecek herhangi bir çalışma yapılmadı.

Ayrıca çoğu Toyger’ın obez olma riskinin yüksek olduğunu belirtmekte fayda var, bu nedenle onları doğru diyetle beslemek ve doğru miktarda ödül vermek çok önemli olabilir.

Oyuncak Kedi Bakımı

Bu kedi ırkıyla ilgili çok önemli bir ayrıntı, aynı anda saatlerce yalnız bırakıldığında iyi sonuç verme eğiliminde olmamasıdır .

Bu nedenle, kendi başınıza yaşıyorsanız ve her gün sekiz saatten fazla evden uzakta olma eğilimindeyseniz, Toyger iyi bir seçenek olmayabilir.

Hatta bazı kediler bu gibi durumlarda ve siz tatile gittiğinizde bakıcı veya kedi kulübesinde bırakılırsa ayrılık kaygısı yaşayabilir.

Ayrıca Toyger’ların son derece zeki olduklarını ve bu nedenle sürekli zihinsel uyarılmaya ihtiyaç duyduklarını da unutmamalısınız. Onlara çeşitli oyuncaklar sağlamak veya onlardan asla sıkılmamaları için aralarında geçiş yapmak harika bir fikirdir.

Toyger kediler, genel olarak açık havayı ve egzersizi severler ve eğitilebildiklerinden, kedinize tasma üzerinde nasıl yürüneceğini öğretebilirsiniz.

Kedi arkadaşınızın mümkün olduğunca sağlıklı kalmasını sağlamak istiyorsanız, ara sıra yürüyüşlere çıkarak ( tasmayla yürümeyi öğrendikten sonra ) açık havada maruz kalmasını sınırlayabilirsiniz.

Sadece ev kedileri, tipik olarak dışarıdaki muadillerinden daha sağlıklıdır ve sürekli olarak parazitlere, enfeksiyonlara, diğer hayvanlardan gelen zararlara, yırtıcı hayvanlara veya araba kazalarına maruz kalmadıkları için çok daha uzun yaşarlar.

Oyuncak Kedi Beslemek

Daha önce de belirtildiği gibi, Toygers obez olmaya yatkındır. Bu nedenle, diyetlerini mümkün olduğunca yalın ve temiz tutmaya çalışmalısınız.

Toyger Kedisi Irk Rehberi %Post Title

Köpekler ve diğer hayvanlarla karşılaştırıldığında, kediler zorunlu etoburlardır, yani besinlerinin çoğunu hayvansal proteinlerden alırlar.

Kolaylık sağlamak için Toyger yavru kedinizi ıslak ve kuru kedi mamasından oluşan bir diyetle besleyebilirsiniz, ancak oradaki en iyi ve en sağlıklı çeşitleri seçme konusunda kararlı olmalısınız.

Söylemeye gerek yok, gereksinimleri nedeniyle Toygers vejeteryan olamaz ve asla vegan veya vejeteryan diyetiyle beslenmemelidir.

Böyle bir kedi ırkı için doğru beslenmeyi seçmek, aktivite seviyeleri göz önüne alındığında biraz zor olabilir. Buradaki nokta, koruyucu, yapay renk, bağlayıcı veya benzeri katkı maddeleri içermeyen, taneciksiz, yüksek kaliteli alternatifler kullanmaktır.

Bu kimyasalların çoğu evcil hayvanlardaki kanser vakalarıyla bağlantılıdır, bu nedenle Toyger’ınızı daha kaliteli (hatta ev yapımı) bir diyetle beslemek, pahalı olsa da kedinizin ömrünü etkili bir şekilde artırabilir.

Eğer bir köpek sahibiyseniz ve bir Toyger kedisi almak istiyorsanız, köpek mamasının kedinizin ihtiyaçlarına uygun olmadığını bilmelisiniz.

Köpek maması, tahıllarla dolu olmasının yanı sıra, örneğin antifriz gibi, bir kedi için ölümcül olabilen, tadını iyileştiren maddeler içerir.

Belki de köpeğinize yüksek kaliteli mama aldığınız için bu riskler mevcut olmasa bile, kedinizi karbonhidrattan zengin bir diyetle beslemek sonunda onların diyabet geliştirmesine yol açacaktır.

İster inanın ister inanmayın, bundan doğabilecek birçok başka sağlık komplikasyonu olduğu için bu en iyi senaryodur.

banyo

Toyger kedisi olsun ya da olmasın çoğu kedi yıkanmamalıdır.

Bununla birlikte, kedinizin dışarıda çok zaman geçirmekten alışılmadık şekilde kirlendiğini düşünüyorsanız, onu ayda bir defadan daha sık yıkamayabilirsiniz.

Kedinize bundan daha sık banyo yapmak, yağ bezlerinin işleyişinde bir bozulmaya neden olabilir ve bu da evcil hayvanınızın dermatitten muzdarip olmasına neden olabilir.

tımar

Bir Toyger kedinin tüyü yumuşak ve nispeten kısa olduğundan, onları tımarlamak için çok fazla zaman harcamazsınız.

Çoğu kedi sahibi, kedinizin tüylerini haftada bir veya iki kez fırçalamanın yeterli olduğunu ve fark edebileceğiniz tüy dökülmesinin bir kısmını en aza indirebileceğini not eder.

Bunun dışında, Toyger’ınız için sağlamanız gereken bakımın geri kalanı, kirliyse kulaklarını temizlemekten tırnaklarını düzenli olarak kesmeye kadar uzanır.

İkincisini yapmak, Toyger’ınız dışarıda hiç vakit geçirmiyorsa ve ağaçlara tırmanmak veya kendilerini hayvan saldırılarından korumak için tırnaklarına ihtiyaç duymuyorsa özellikle önerilir.

Evcil hayvanınızın tırnaklarını iyi kesilmiş tutmak, bazı mobilya hasarlarını önlemenize de yardımcı olabilir, ancak Toyger’ların ne kadar uyanık ve enerjik olduğu göz önüne alındığında, koruyucu kılıflara yatırım yapmanız gerekebilir.

Diğer kediler gibi, Toygers da kendilerini tımar etmekten zevk alır.

Bu davranış her zaman bir kedinin günlük rutininin bir parçası olmalıdır ve bunu hiç fark etmezseniz, bir şeyler yanlıştır ve kedinizi veterinere götürmelisiniz.

Toyger Kitten Bulmak

Toyger kedisi edinmek, söylemekten daha kolaydır ve bunun nedeni, çok nadir görülen bir kedi türü olarak kabul edilmeleridir.

Toyger Cat Club’a göre , Birleşik Krallık’ta sadece üç kayıtlı yetiştirici var ve hepsi İngiltere’de – biri Shropshire’da, diğeri Lincolnshire’da ve sonuncusu Suffolk’ta.

Toyger Kedisi Irk Rehberi %Post Title

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu cinsin geldiği yer, tüm ülkede sadece yaklaşık 20 kayıtlı yetiştirici var. Kanada, Avustralya, Fransa, Belçika ve Malezya’da diğer kayıtlı kedi yavruları mevcuttur.

Gördüğünüz gibi, bir Toyger kedisi bulma görevi zor olabilir.

Bu, yalnızca yavru kedinin fiyatı nedeniyle değil, aynı zamanda mükemmel koşullarda gönderilmesi için ödeme yapmanız gerekeceğinden veya kediyi kendiniz almak için kedi bakımevinin bulunduğu yere gitmeniz gerekeceğinden maliyetli bir süreç olabilir.

Toyger Kedisi Irk Rehberi %Post Title

Toyger Cat’in maliyeti nedir?

Birleşik Krallık’ta 1.000 ila 1.500 pound gibi düşük bir fiyata bir Toyger bulduğunuz için şanslı olabilirsiniz, bu Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça farklıdır.

Çoğu kedinin fiyatı 1.500 ila 5.000 dolar arasında değişir , ancak ne kadar pahalı olabilecekleri söz konusu olduğunda gökyüzü sınırdır.

Bazı Toyger’ların 50.000$’a kadar satışa çıkarıldığı durumlar olmuştur .

Toyger Kedi İsimleri

Bir Toyger koruyucusu olduysanız ve ona ne ad vermeniz gerektiğini bilmiyorsanız, özellikle belirli kişiliklerine göre seçim yapmak isteyebileceğiniz birkaç öneri burada.

Toyger Kedisi Irk Rehberi %Post Title

Erkekler için insanlar aşağıdakileri tercih ediyor gibi görünüyor:

 • As
 • simba
 • Bıçak ağzı
 • Milo
 • Maks.

Erkekler için, Toyger sahiplerinin en gözde favorileri:

 • Karma
 • roxie
 • Şeker
 • Ariel
 • Tia

Özet

Adından da anlaşılacağı gibi, Toyger kedileri harika bir kişiliğe sahiptir ve sizi en az on yıl boyunca eğlendireceklerdir (eğer onlara iyi bakarsanız).

Belli kalp rahatsızlıkları geliştirmeye eğilimli olduklarından, yetiştiricinizden, müstakbel yavru kedinizin ebeveynlerinin son 12 ay içinde herhangi bir kalp sorunu yaşamadığına dair bir sağlık sertifikası vermesini istemeniz gerekebilir.

Toyger kedileri, çocuklu aileler de dahil olmak üzere herkes için mükemmel evcil hayvanlardır.

Yine de, egzersiz ve günlük oyun paylarına ihtiyaçları var, bu nedenle beklentilerinizi ve programınızı değerlendirmeli ve bir Toyger kedisine bakma sorumluluğunu almaya hazır olup olmadığınıza karar vermelisiniz.

Yorum yapın