New York’ta kaç kediniz olabilir?

Kedilerin neden bu kadar popüler evcil hayvanlar olduğunu görmek kolaydır. Sadece New York’ta, tahmini 500.000 evcil kedi var. Ancak, evinizde kaç kedi sahibi olmanıza izin verildiğini merak ediyorsanız, bunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Şu anda, tek bir evde kaç kedi sahibi olabileceğinizi belirleyen belirli bir eyalet yasası yoktur.

Bununla birlikte, bireysel şehirlerin belirli yasaları ve düzenlemeleri vardır, bu nedenle dördüncü kediyi eve getirmeden önce her zaman topluluğunuza danışmalısınız. Burada bunu ve nerede yaşadığınıza bakılmaksızın birden fazla kediye sahip olma konusunda yapmanız gereken hususları tartışıyoruz.

Sahip olunan kedi sayısına ilişkin mevzuat

Bir seferde kaç kedi sahibi olabileceğiniz konusunda tüm New York eyaletini yöneten resmi bir yasa yoktur. Ancak şehirlerin ve kasabaların kendi yasaları olabilir.

Örneğin, Newburgh şehri, aynı evde yaşamak için 6 aydan büyük beş kediden fazlasını gerektirmeyen yasalara sahiptir.

New York City’nin şu anda bir evde izin verilen kedi sayısı konusunda bir yetkisi olmasa da, New York Polis Departmanı, bir evde çok fazla kedi olduğunda ortaya çıkabilecek hayvan istismarı ve zulüm şikayetlerini araştırmakta ve uygulamaktadır.

Bir daire veya ev kiralarken herkesin sahip olabileceği kedi sayısını sınırlayabilecek şehrinizin yanı sıra, ev sahibinin kedi sahibi olmak için kendi kuralları olabilir. Birçok ev sahibi hiç evcil hayvanı tercih etmezken, diğerleri evcil hayvanlara izin verebilir, ancak sadece bir tanesi.

Bununla ilgili uzun ve kısa olan şey, evinizde kaç kedi bulundurmanıza izin verildiğinden emin değilseniz, topluluğunuzun evcil hayvanlarla ilgili mevzuatını gözden geçirerek başlayın. Daha sonra ev sahibine, ev sahipleri birliğine (HOA) veya kat mülkiyeti kurallarına danışarak bunu takip edin.

Kaç kedi çok fazla?

New York'ta kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir? %Post Title
Görsel: Yulia Grigoryeva, Shutterstock

Bu zor bir sorudur çünkü cevap çok sayıda değişkene bağlıdır. İlk olarak, bazı insanlar bu soruya bir evde altıdan fazla kedi olmaması gerektiğini söyleyen bir sayı koydu.

Sadece yatak odalarınız olduğu kadar kediye sahip olmanız gerektiğini veya her kedi için 200 metrekarelik alana sahip olmanız gerektiğini söyleyen teoriler vardır.

Ancak bu konuda sabit ve hızlı bir kural yoktur. Kedi davranışı araştırmacısı Pam Johnson-Bennett, aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmak da dahil olmak üzere her şeyin her bir haneye bağlı olduğunu açıklıyor:


 • Mali durumunuzOnlara bakmak için gerçekte kaç kediyi karşılayabilirsiniz?

 • Mevcut yaşam koşulları — Birkaç kedi için yeriniz var mı? Tüm çöp kutularını nereye yerleştireceksiniz?

 • Fiziksel ve duygusal durum Tüm kedilere doğru duygusal desteği verebiliyor musunuz? Fiziksel olarak birkaç kediye bakabilir misin?

 • Mevcut kedi durumu — Zaten bir veya daha fazla kediniz var mı? Daha yakın olmak için nasıl adapte olacaklar?

 • Zaman ve program — Birkaç kediye bakacak vaktiniz var mı? Ev dışında tam zamanlı çalışıyorsanız, programınıza birden fazla kedinin bakımını dahil edebilir misiniz?

 • Aileniz Aileniz daha fazla kedi hakkında ne düşünüyor? Gemide mi?

 • Sebep – Neden birden fazla kedi istediğinizi araştırın.

 • Kurallar ve düzenlemeler – Şehrinizdeki yasallığı ve ev sahibinizin ve / veya HOA’nızın kurallarını göz önünde bulundurun.

New York'ta kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir? %Post Title

Kedi istifleri

New York'ta kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir? %Post Title
Resim Kredisi: Piqsels

Kurtarılması gereken sevimli bir yavru kedi veya kedi her gördüğünüzde kedileri eve götürme dürtüsü, çoğu kedi severin mücadele ettiği bir şeydir. Ancak, yardım etmek istediğiniz kedilerin genel refahını düşünmeniz gerekir.

Herkes bu sevgiyi bir kedi istifleme durumuna dönüştürmez, ancak kedileri kurtarmak bazı insanlar için hızla böyle bir senaryo haline gelebilir.o olmak. Kediler kendi kendine yeterlidir ve kendilerine oldukça iyi bakabilirler.

İstifçiler kedileri kafeslere koyarlarsa veya dışarı çıkmalarına izin vermezlerse, muhtemelen dışarıda kendilerine bakmaları daha iyi olacak olan kediler için durumu çok daha zorlaştırırlar.

Çok fazla kediyle, sağlıklarına dikkat etmek, çöp kutularını temizlemek ve onları beslemek çok zor olabilir. İstifçi bunu bilmeden önce, onları kurtaran kediler evi istila etti. Tüm iyi niyetlerin yanı sıra, bunlar istifçi veya kediler için ideal yaşam durumları değildir.

Birden fazla kedi için dikkat edilmesi gerekenler

Eve getirdiğiniz her kedi için daha fazla kum kabı temizlemek isteyeceksiniz. Her kedi için bir kum kabına ve ayrıca bir ekstraya ihtiyacınız olacak. Üç kediniz varsa, en az dört kum kabına ihtiyacınız olacak ve her gün kepçelenmeleri gerektiğinden, bu sizin için çok fazla! Çöp kutuları, bölgesel davranış ve kavgadan kaçınmak için birbirinden de ayrılmalıdır.

Ayrıca gıda faturaları da var ve veteriner faturaları artmaya başlayacak. Ayrıca her kedinin ihtiyaçlarını fiziksel ve duygusal olarak karşılamanız gerekir. Tüm kedilerinizle oynamak ve onlara bireysel sarılma zamanı vermek için zaman harcamanız gerekir.

Kedi zenginleştirmeyi unutma. Kediler yüksek yerlerde saklanmayı tercih eder, bu nedenle sadece geniş açık alanlara ve alanlara değil, aynı zamanda kedilerin tırmanması için çok fazla dikey alana da ihtiyacınız vardır. Tırmalama direkleri, kedi rafları, pencere koltukları ve tünemişler, kedilerinizi mutlu etmek için önemli bileşenlerdir.

Güzel kedilerle dolu bir ev fikri çoğumuza hitap ediyor, ancak gerçek başka bir hikaye.

New York'ta kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir? %Post Title

Bölgesel sorunlar

New York'ta kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir? %Post Title
Görsel: Axel Bueckert, Shutterstock

Etrafta ne kadar çok kedi asılı kalırsa, bölgesel sorunlarla karşılaşma olasılığınız o kadar artar. Bunlar, birbirlerine yönelik saldırganlıkları içerir ve tam gelişmiş bir kedi dövüşüne dönüşebilir. Bu tür bir saldırganlık size ve diğer aile üyelerine de yanlış yönlendirilebilir.

Tüm kediler kısırlaştırılmalı ve kısırlaştırılmalıdır, aksi takdirde tezahürat yapmak, savaşmak ve duvarlarınıza ve mobilyalarınıza idrar püskürtmek zorunda kalacaksınız. Ayrıca, yakında elinizde daha fazla kediniz olacak ve tüm ücretsiz dişiler hamile kalacak.

Yemek yerken de sorunlar ortaya çıkabilir. Daha baskın kediler daha itaatkar olanlara zorbalık yapabilir, bu da tüketilen yiyeceklerde dengesizliğe ve dolayısıyla kilo sorunlarına neden olabilir. Bazı kediler aşırı kilolu veya obez olabilirken, diğerleri kilo verebilir.

Bütün bunlar bazı kediler için, özellikle de sizinle en uzun süre yaşamış olanlar için çok fazla strese neden olabilir. Kediler alışkanlık yaratıklarıdır ve evdeki herhangi bir büyük değişiklik bir kedinin davranışını büyük ölçüde değiştirebilir.

Başka ne yapabilirsiniz?

Kedilere olan sevginiz, gördüğünüz her kediyi kurtarmaya kadar uzanmasa da, aynı derecede mantıklı olabilecek başka seçenekler de vardır.


 • Yerel hayvan kurtarma grubunuzda veya barınağınızda gönüllü olun.

 • Bir kurtarma grubuna veya barınağa gerekli eşyaları veya parayı bağışlayın (en çok neye ihtiyaç duyduklarını görmek için önceden arayın veya çevrimiçi bakın).

 • Bağış kampanyalarına katılın.

 • Bir koloni bekçisi olmayı düşünün. Başıboş ve vahşi kedilere yiyecek, su, barınak ve sağlık hizmeti sağlayın. (Bunun uzun vadeli bir taahhüt olduğunu ve yapamıyorsanız başka birinin koloniyle ilgilendiğinden emin olmanız gerektiğini unutmayın).

New York'ta kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir? %Post Title

Kesmesi

New York Eyaletinde kaç kedi sahibi olabileceğinize dair bir kural olmasa da, evinize birden fazla kedi eklemeden önce topluluğunuza ve ev sahibinize danışmayı unutmayın.

Bir evde kaç kedinin çok fazla olduğuna dair sihirli bir sayı yoktur. Bazı insanlar için, bir kedi fazlasıyla yeterliyken, diğerleri sekizde iyi iş çıkarır. Bir grup kediye bakmak için sabrınız, zamanınız, finansmanınız ve kaynaklarınız varsa ve hepsine sevgi dolu bir ev verebilirseniz, bu harika!

New York'ta kaç <strong>kedi</strong>niz olabilir? %Post Title

Fotoğraf kredisi: Armelion, Pixabay

New York’ta kaç kediniz olabilir?

Yazımızı Beğendiyseniz Eğer Yorumlarınızı Bekliyoruz 🙂 Ve Burada Ana Sayfamıza Tıklayıp Güncel Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Ana Sayfa
Birde Video İzlemeyi Sevenlere Video İçerik Sayfamızı Önerebiliriz 
Kısa Videolar

Yorum yapın