Mısır Kedisi Cinsi ve Özellikleri 6 Mısır Cinsi **2022

Mısır Kedisi Cinsi Hakkında

Öncelikle Bilmemiz Gereken  Bu Makale 6 Türünden Bahsettik

Habeş, Mısır mau, chausie ve sphynx gerçekten Nil’in kalbinden mi? Bu çarpıcı kediciklerin gerçekten ilginç bir geçmişi var.

Mısır kedi ırkları, hiyeroglifler, antik mezarlar ve Mısır tanrıçası Bastet ile eş anlamlıdır. Teknik olarak folklorun inandığımız gibi tapınılmamasına rağmen , bu bölgedeki güzel kedigiller hala firavunlar tarafından ödüllendirildi – o kadar ki, çoğu onlarla birlikte gömüldü . Aslında, eski Mısır kedi mumyaları vahşi hayvanlar değil, evcil kedilerdir.

Bu, tüm kedilerin Mısır’dan geldiği anlamına mı geliyor? Tam olarak değil. Aslında, Mısırlı olarak kabul edilen tüm ırklar bile bölgeden değildir! (Birazdan daha fazlası).

Mısır Kedisi Irklarının Gizemini Çözmek

Mısır Kedisi: bir kedi DNA testi markası olan Basepaws’ta bilim iletişimi uzmanıdır . Daily Paws’a, kedi ve insan kalıntılarının bir arada bulunduğu bilinen en eski arkeolojik tortuların , Türkiye’nin güneyinde Kıbrıs’ta 9.500 yıl öncesine , yani eski Mısır uygarlığının var olmasından yaklaşık 5.000 ila 6.000 yıl öncesine ait olduğunu söylüyor.Artık merakınızı tamamen giderdiğimize göre, bazı Mısır kedi ırklarına, karışık ırklara ve bir taklitçiye daha yakından bakalım!

Mısır Kedisi: Sfenks Cinsi

Mısır Kedisi: Aha! Eninde sonunda bu adama ulaşmamız gerektiğini biliyordun! Genellikle Mısırlı tüysüz bir kedi cinsi olarak düşünülse de, Sphynx aslında Büyük Beyaz Kuzey’den sevimli bir sahtekardır. Rose, “Sphynx kedileri aslen Kanada’dan ve tamamen tesadüfen geldi” diyor.

“Popüler ırkın ilk atalarından biri, 1966’da Toronto’da siyah beyaz bir evcil kedi olan Elizabeth’e doğan tüysüz bir yavru kedi olan Prune idi.”

Prune, bir zamanlar Kanada tüysüz kedisi olarak anılan tüysüz bir cins yaratmak için bir Avrupa Devon rex ile yetiştirildi. Ancak Mısır mitolojisinde kedilere çok benzedikleri için adı Sphynx olarak değiştirilmiştir. Efsane: baskın! Sağlık sorunlarını düzeltmek için daha fazla üreme, bugün bildiğimiz tatlı buruşuk kediyi yarattı. 2002’de CFA’nın Şampiyonluk sınıfına girdiler.

İşte başka bir efsane bozuldu: tamamen hipoalerjenik değiller (aslında kedi yok). Kürkleri olmamasına rağmen tükürüklerinde Fel d 7 alerjeni üretirler.

Sphynx kedileri sadece sıcak kalmaya çalıştıkları anlamına gelmez . Bu nedenle , yaşamlarını aktiviteler ve oyun zamanlarıyla zenginleştirmek için her gün bazı kaliteli ‘sen ve kedicik’ anları ayırın.

Mısır Kedisi: Mau Cinsi

Kedi İsimleri Listemize Bakmak İsteyebilirsin 🙂

Mısır kedisi için Mısırda kullanılan kelime mau’dur — telaffuz edilen MAH-oo, kulağa bazen miyav gibi gelebilir ! Nadir bir safkan, şu anda Cat Fanciers’ Association’a (CFA) kayıtlı benzersiz benekli Mısırlı maustan yalnızca 7.000 tane var.

Tüm tarihsel kanıtlar mau’nun Mısırlı olduğunu öne sürse de Rose, DNA çalışmalarının bugün bildiğimiz türün aslında çoğunlukla Avrupa ve Kuzey Amerika kökenli olduğunu ortaya koyduğunu söylüyor. “Genetik analize dayanarak, mau Maine coon , Korat , Türk minibüsü ve Amerikan Türk Angoraları (yerli Türk Angoraları değil ) ile çok yakından ilişkilidir” diye ekliyor.

Bununla birlikte, maus adaşı ülkelerinde binlerce yıldır dolaşıyor. 2018’de Jakarta Post , arkeologların hem mumya hem de heykel formlarında çok sayıda antik Mısır mausunu ortaya çıkardığı 6.000 yıllık bir piramit kompleksinin keşfini bildirdi.

İlgi çekici ve zeki Mısır mau kedileri, insan ailelerine ve genellikle özellikle bir kişiye tapan tatlı aşk böcekleridir. Oldukça uyanıktırlar, özellikle dünyalarını yüksekten araştırmaktan hoşlanırlar, bu nedenle kedi ağaçlarının uzun olduğundan emin olun – ve 6 fit yüksekliğe kolaylıkla sıçradıkları bilinmektedir. Ey! Ve suyu severler !

Mısır Kedisi: Şirazi Cinsi

Bir Başka Mısır Kedisi Türü Şirazi’nin tam kökeni bilinmiyor, ancak Rose, yaygın olarak kabul edilen bir hikayeye göre, bu karışık türün ilk olarak 1620’lerde Pietro Della Valle adlı bir İtalyan tarafından İran’dan, şimdi İran’dan bir hatıra olarak Avrupa’ya getirildiğini söylüyor. Karışık atalarında mau genlerine sahip olmaları muhtemel olsa da, Shirazis en eski Mısır Şirazi ırkı olmayabilir.

1871’de, Persler, Londra’daki dünyanın ilk kedi gösterisinde sunuldu ve gösteride en iyiyi kazandı. İlginç bir şekilde, Şiraziler şu anda melez olarak kabul ediliyor ve herhangi bir kuruluşa kayıtlı değiller.

Pers soyunun özelliklerini, özellikle tekir ve harmanlanmış bronz ve altın gibi çeşitli desenlerde uzun, akıcı pürüzsüz kaplamalarıyla fark edeceksiniz . Mısır Mau Kurtarma Teşkilatı , Şirazilerin akıllı, oyuncu ve sevecen, rahat bir yapıya sahip ve kucaklaşmaya fazlasıyla düşkün kediler olduğunu belirtiyor.

Nil Vadisi Mısır Kedisi

Bu sevimli Kedi Türü, başka bir karışık cins, tespit edilmesi zor bir kedi! Nil Vadisi Mısır kedilerinin yerli Mısır mausu olduğuna inanılıyor ve Rose, bazı kedi uzmanlarının bir Afrika yaban kedisi atası ile tamamen evcil kedi arasındaki ‘kayıp halka’ olduklarını düşündüklerini söylüyor. Dünyada doğal olarak oluşan (insanlar tarafından yetiştirilmeyen) birkaç küçük benekli kediden biri olarak kabul edilirler.

Rose, büyük ölçüde sokak kedileri olarak yaşadıkları ve kedi kolonilerinde mücadele ettikleri Mısır’da karşılaştıkları zorluklarla ilgili birçok rapor olduğunu da ekliyor. Kar amacı gütmeyen özel bir kuruluş olan Nil Vadisi Mısır Vakfı , bu risk altındaki kedicikleri kurtarmak ve ABD’de onlara sonsuza dek yuva bulmak için çalışıyor.

Maus’un benzer hassas mizacını ve meraklı doğasını paylaşırlar, ancak evlat edindikleri ev ortamına geçişi uygun hale getirmek için biraz ekstra sevgiye (tamam, çok fazla!) ve olumlu pekiştirme eğitimine ihtiyaçları olabilir.

Mısır Kedisi: Chausie Cinsi

Rose, Mısır kedisi olan “Chausie adı (CHOW-see olarak telaffuz edilir), orman kedisinin Latince adından türetilmiştir, felis chaus ,” diyor Rose. “Chausie’nin devasa boyutu – 8-16 pound arasında değişen, dünyanın en büyük 5 evcil kedisinden biri – cinse, ‘steroidler üzerinde Habeş’e benzemeleri ve Arnold olmaları da dahil olmak üzere bazı ilginç referanslara ilham verdi. Kedilerin Schwarzenegger’i.”

Uluslararası Kedi Derneği’ne (TİKA) göre, bu orman-yerli kedi melezleri dünyayı keşfettiler ve yüzyıllar önce Güneydoğu Asya ve Hindistan kadar uzaklarda ortaya çıktılar. Ancak ikisinin ilk kaydedilen kasıtlı üremesi 1990’da gerçekleşti. Chausie, 1995’te TİKA vakıf tescil statüsünü ve 2013’te Şampiyona statüsünü kazandı.

Hiçbir köşe ya da huy, meraklı ve akıllı bir chausie’den güvenli değildir. Aktif bir evcil hayvan olacak ve doğru koşum takımıyla muhtemelen mükemmel bir macera kedisi olacak ! Birçok mırıltı günün büyük bir bölümünde uyumaktan memnundur, ama bu tatlı değil. O her zaman kafa karıştıran ve ilgi çekici oyuncaklardan en iyi olanıdır .

Mısır Kedisi: Habeş Cinsi

Bu, Mısır’ın önde gelen kedi ırkıdır, değil mi? Tüm mastabalarda (“sonsuzluğun evleri”), papirüs parşömenlerinde ve antik eserlerde profilli. Kedi formundaki tanrıça Basstat olduğuna inanılıyor. Bunun dışında … Mısırlı değiller. eeee?

Rose, ” CFA’ya göre , son genetik araştırmaları, Habeş ırkının olası kökeni hakkında fikir veriyor ve onu Hint Okyanusu kıyılarına ve Güneydoğu Asya bölgelerine kadar takip ediyor” diyor. “Bir tür olarak Habeş İngiltere’de rafine edilmiş olsa da, bu ülkeye ve diğerlerine girişi, Hint Okyanusu’nun ana limanı olan Kalküta’da bulunan sömürgecilerin ve tüccarların sonucu olabilir.” Ek olarak, ‘Abyssinian’ adı, günümüz Etiyopya’sı olan Abyssinia’dan geliyor.

Önemli değil. Bu zarif arkadaş, bizim gözümüzde her zaman muhteşem bir kedi temsilcisi olacak ve bir sebepten dolayı dünyanın en popüler kedi ırklarından biri. Kedilerin mesafeli olduğunu iddia eden muhalifler , Abyssinian sosyal kelebeğiyle hiç tanışmamışlar. En sevdikleri insanlara karşı ilgileri neredeyse köpek gibi, sizi takip edecekler , neler olup bittiğiyle sonsuz bir şekilde ilgilenecek ve şu ya da bu hakkında sorular soracaklar . Bu zeki, atletik kediden etkileşimli oyuncaklarla mücadele ederken de bol bol zıplayın !

Mısır Kedisi: Savana Cinsi

Bu nadir karma cins güzellik, kedi dünyasında nispeten yeni olduğu için pek çok soru soruyor. Ayrıca teknik olarak bir Mısır kedisi değil, 1980’lerin ortalarında vahşi Afrika serval kedisi ile evcil bir Siyam arasında bir melez olarak ortaya çıktı – bu nedenle Savannah adı , servallerin çimenli ovalara atıfta bulunduğu bir referans.

Gerçekten harika bir kedi, bir Savannah’ı eğlendirmek en iyisidir. Kediler için tıkırtı eğitimini duydunuz mu? Bunun için en iyi yarışmacının yanı sıra, kapalı koşu bantları veya yürüyüş gibi kedi dışı görünen diğer aktiviteler . Onun evcilleştirilmemiş keşiflere olan ihtiyacını karşılamak için çok seviyeli bir katio oluşturun . Savannah kedileri de son derece sosyaldir, insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla kolayca bağ kurar.

İşte bir başka ilginç nokta. Rose, tüm kedilerin genetik olarak kalıtsal olabilecek bazı sağlık sorunları geliştirme riskiyle karşı karşıya olmasına rağmen, şu anda bu özel cinsle yakından ilişkili bilinen hiçbir genetik sağlık durumu olmadığını söylüyor.

 

YouTube video

Yorum yapın