Kedim topallıyor, ama ağlamıyor – Nedenler ve Çözümler

Kedinizin aniden topalladığını görmek son derece endişe verici olabilir. Otomatik olarak ciddi yaralanmaları, kırık kemikleri veya iyileşmesi zaman alan diğer önemli sorunları düşünürüz. Bunların hepsi, kedilerin yaygara koparacağını varsaydığımız acı verici koşullardır.

Ancak, kedim topallıyor, ama ağlamıyor. Acı çekiyor ama göstermiyor mu? Yoksa başka bir sorun mu var? Kediler gerçekten de acının ustalarıdır ve kediniz muhtemelen rahatsızlıklarını maskelemektedir. Topallama ve topallık asla iyi işaretler değildir ve neredeyse her zaman bir şeylerin yanlış olduğunu gösterir.

Topallamanın yaygın nedenleri arasında artrit, enfeksiyonlar, travma ve hatta diyabet veya paraziter enfeksiyonlar gibi iç problemler bulunur. Bu yazıda tüm bu olasılıkları ve daha fazlasını gözden geçireceğim. Ayrıca, kediniz acısını hafifletmek için topallıyorsa ne yapmanız gerektiğini paylaşıyorum.

Kedim neden topallıyor ama acı çekmiyor?

Kedinizin topalladığını ancak ağlamadığını görmek son derece kafa karıştırıcı olabilir. Topallama neredeyse her zaman ağrılı bir tıbbi durumdan veya yaralanmadan kaynaklanır, peki neden acı içinde çığlık atmıyor?

Muhtemelen, kediniz ağlamamasına rağmen acı çekiyordur. Kediler Acıyı gizlemede usta ve nasıl hissettiklerini ortaya çıkarmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Bunların hepsi vahşi doğada hayatta kalmalarıyla ilgilidir – yaralı kediler savunmasızdır ve avcılar tarafından hedef olarak algılanır. Acı duygularını gizleyerek, kedilerin başka bir hayvanın öğle yemeği olma olasılığı daha düşüktür!

Sadece kedilerin rahatsızlığı gizlediği avcılar değil; Ayrıca diğer kedilerden de gizlerler. Kediler çok bölgesel yaratıklardır ve biri zayıf olarak algılanırsa, diğeri bölgelerini talep etmeye çalışabilir. Acılarını maskeleyerek, diğer kediler bu savunmasız durumda olduklarını bilmeyecekler ve kediniz haklı olarak sahip olduklarını koruyabilir.

Yırtıcılar tarafından yenilmek veya rakip kedilere toprak kaybetmek gibi sorunlar evlerde sorun değildir. Bununla birlikte, bu hayatta kalma içgüdüleri kedilerimizin DNA’sına demirlenmiştir. Bu, sadece ev içi lüks bir hayat yaşamış olan evcil kedilerin bile, acı duygularını herkesten otomatik olarak gizledikleri anlamına gelir.

Ağlamanın yanı sıra, diğer bazı travmatize kedi semptomları, kedinizin dikkat edebileceğiniz acı çektiğini gösterebilir.

Bazı örnekler:

 • Normalden daha fazla gizleyin ve geri çekilin
 • Elleçleme ve diğer fiziksel temas biçimlerinden kaçınma
 • Hareket etmeye ve topalladıklarını göstermeye karşı bir isteksizlik
 • İştahta azalma ve yiyeceklere ilgisizlik
 • Karakteristik olmayan ve istenmeyen saldırganlık
 • Bakım eksikliği veya aşırı bakım

Bazı ağrı belirtileri daha da kafa karıştırıcı olabilir! Kediler acı çektiklerinde mırıldanırlar, genellikle mutluluk ve memnuniyet ile ilişkili bir ses. Kedinizin hasta veya yaralı olduğunda garip sesler çıkardığını da duyabilirsiniz. Siz ve diğer hayvanlar hakkında ne hissettiklerini gizlemek için ellerinden geleni yaparlar.

Sonuç olarak aşağıdaki gibidir:: Kediniz topallıyorsa, neredeyse kesinlikle acı çekiyordur. Bunu sizden saklamakta inanılmazdırlar, bu yüzden genellikle çığlık atmazlar veya bir şeylerin yanlış olduğuna dair başka bir açık gösterge vermezler. Bununla birlikte, topallamanın kendisi, kedinizi muayene için almanız gerektiğine dair yeterli bir gösterge olmalıdır.

Kedilerde Topallama ve Topallığın 7 Yaygın Nedeni

Kedinizin topalladığını fark ederseniz, muhtemelen onu veterinere götürmeniz gerekecektir. İşte veterinerinizin keşfetmesi muhtemel en yaygın yedi sorun. Baştan sona okuyun ve kedinizin topallamasının nedeninin ne olabileceğini bulup bulamayacağınızı görün.

1. Artrit

Artrit, eklemler arasındaki kıkırdağın yıprandığı bir eklem hastalığıdır. Bu, hareketi zorlaştırır ve acı verir ve kedilerde topallamaya neden olduğu bilinmektedir. Hastalık ilerleyici olduğundan, topallama tipik hale gelirBu yüzden bir dizi değişiklik masaya yatırdık.

Artritin ilk belirtileri arka bacaklarda olma eğilimindedir. Eklemler, koşarken zıplamak, tırmanmak ve hızlanmak için kullanılmasının yanı sıra burada en fazla ağırlığı taşır. Aynı zamanda tipik olarak yaşlı kedileri veya aşırı kilolu kedileri etkiler, ancak herhangi bir boyut veya yaştaki kedileri etkileyebilir.

“Onu aldığımda kedim neden miyavlıyor?” diye merak ediyorsanız ve herhangi bir yaralanma veya kırık kemik belirtisi göremiyorsanız, artrit muhtemelen suçludur. Dikkat edebileceğiniz diğer belirtiler şunlardır:

Ne yazık ki, artrit için bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, veteriner hekiminiz, kedinizin hayatını kolaylaştırmak için yapabileceğiniz çevresel değişiklikler konusunda size tavsiyede bulunabilir. Ek olarak, şiddetli ve zayıflatıcı vakalar için ağrı kesiciler reçete edebilirler.

2. Kemik kırıkları

Kediniz aniden arka ayağında topallıyor mu? Kedilerin arka ayakları kemik kırıkları ve kırıkları için ortak bir yerdir. Bununla birlikte, herhangi bir ani topallama genellikle ani ve yakın tarihli travma ile ilişkilidir. Belki kediniz bir trafik kazası geçirmiş veya yüksekten düşmüştür.

Kedinizin bacağında kırık bir kemik varsa, hareket etmek için topallaması gerekecektir. Ayrıca kemiğin nasıl çıkıntı yaptığını veya kötü kırıklarla kırığı nasıl hissettiğini de görebilirsiniz. Bununla birlikte, küçük kırıklar insan gözüyle görülemez ve yine de topallamaya ve büyük rahatsızlığa neden olabilir.

Kedinizin bir kemiği kırdığına dair diğer işaretler şunlardır:

 • Yaralı eklem çevresinde şişlik
 • Bacak soketinde gevşek bir şekilde asılı duruyor
 • Kediniz şok belirtileri gösteriyor

Veteriner hekiminiz, kedinizin bir kemiğini kırıp kırmadığını bir röntgen ile doğrulayabilir. Komplike olmayan kırıkların çoğu zamanla kendiliğinden iyileşir – kedinizin kemiğin doğru yerde tekrar kaynaşmasını sağlamak için sadece bir bandaj ve atele ihtiyacı vardır. Ancak komplike kırıkların ameliyat edilmesi gerekebilir. Veteriner hekiminiz, hasarı değerlendirdikten sonra size tavsiyede bulunabilir.

3. Yumuşak doku hasarı

Kırık kemikler, kedinizin yaşayabileceği yaralanmalardan sadece biridir. Yumuşak doku yaralanmaları da mümkündür. Kedinizin kaslarındaki, tendonlarındaki ve bağlarındaki burkulmalardan ve çatlaklardan bahsediyorum. Bacak kaslarının hasar gördüğü yerlerde, bu ağrıya ve topallamaya neden olur.

Ama unutmayın, kediler acıyı saklamakta harikadır! Kediniz topallıyorsa ancak normal davranıyorsa, yaralanmayı göz ardı etmeyin.

Topallamanın yanı sıra, şu işaretleri fark edebilirsiniz:

 • Yaralı kasın aşırı bakımı
 • Hızlı nefes alma veya diğer şok/stres belirtileri
 • Yaralanma bölgesinde dokunulduğunda hassasiyet
 • Bacağı hareket ettirme veya ağırlık taşıma isteksizliği
 • Yırtılmış kılcal damarlar nedeniyle cilt altında morarma
 • Yaralı uzuvların iltihaplanması ve şişmesi

Kemik kırıklarında olduğu gibi, çoğu yumuşak doku yaralanması biraz dinlenerek iyileşir. İyileşme sırasında kedinizi dinlenmeye teşvik etmeye çalışın. Yüksek sahalara tırmanmalarına veya büyük bir oyun oturumu başlatmalarına izin vermeyin. Kasınızın tekrar birleşmesi için zamana ihtiyacı var.

Sadece yumuşak doku yaralanmasından şüphelenseniz bile, kedinizi veterinere götürmeye değer. Kedinizin iyileşmeye yardımcı olması için bir atel takması gerekebilir. Ağır vakalarda, normal kas fonksiyonunu geri kazanmak için fizik tedavi de gerekebilir. Veteriner hekiminiz, kediniz iyileştiğinde rahatsızlığı gidermek için ağrı kesiciler de reçete edebilir.

4. Pençe pedi yaralanmaları

Çoğu zaman topallayan bir kedinin bacağında yanlış bir şey olduğunu varsayıyoruz. Pençe pedlerindeki küçük yaralanmalar da topallığa ve sınırlı hareketliliğe yol açabilir.

Pençe pedleriyle ilgili bazı yaygın yaralanma ve problem örnekleri şunlardır:

 • Sıcak bir yüzeye basmaktan kaynaklanan yanıklar
 • Cam, dikenler veya diğer keskin nesnelere basmaktan kaynaklanan kesikler
 • Böceklerin, bitkilerin ve böceklerin ısırıkları ve ısırıkları
 • Pençe pedine sıkışmış yabancı cisimler
 • Geriye doğru bükülen ve cildi delen aşırı büyümüş pençeler

Bütün bunlar kediniz için rahatsız edici hale getirir, yol verirpençesinde t. Bu nedenle, sorun çözülene kadar topallayacaklar. Topallamaya ek olarak, hasta olduklarında kedinin uyku pozisyonlarına özellikle dikkat edin. Pençe pedi yaralanması varsa, kedi somunu pozisyonu oldukça yaygındır. Kedinizin yaralı pençesini gözden uzak tutmasının ve onu daha fazla acıdan korumanın yolu budur.

Pençe pedi yaralanmalarının nasıl tedavi edileceği kesin soruna bağlıdır. Kesikler ve küçük yanıklar birkaç gün içinde kendilerini düzeltir. Aynı şekilde, ısırıklar ve sokmalar başlangıçta yoğun bir bağışıklık tepkisini tetikler, ancak hızla kaybolur ve kedinizin yürüyüşü yakında normale dönmelidir.

Buna karşılık, kedinizin pençesine sıkışmış yabancı cisimlerin çıkarılması gerekir. Bunu yapmazsanız, genellikle nesnenin derinleşmesine ve cildin altına gömülmesine neden olur! Cımbız alın ve dikkatlice çıkarmaya çalışın. Aşırı büyümüş pençelerin de dikkat etmesi gerekir. Tırnak kesilmeli ve tüm batık tırnaklar bir profesyonel tarafından çıkarılmalıdır.

5. Diabetes mellitus

Diyabeti, kedinizin topallamasının ancak ağlamamasının bir nedeni olarak görmek sizi şaşırtabilir. Bu, yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize bir durumdur ve dengesizlik tipik olarak aşağıdaki gibi semptomlara yol açar:

 • Artan susuzluk
 • Artan idrara çıkma
 • İştah artışı
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Bununla birlikte, nadir durumlarda, geç evre diyabet topallamaya neden olabilir. Bu, hastalık “diyabetik nöropati” olarak bilinen merkezi sinir sistemini etkilemeye başladığında olur. Bir kedinin yürüyüşünü etkiler ve topal olmalarına ve topallamaya başlamalarına neden olur. Kedinizin topalladığını ancak yine de zıpladığını görürseniz, diyabet bunun nedeni olabilir.

Ne yazık ki, diyabetik nöropati son derece tehlikeli bir sorundur ve kalıcı sinir hasarına neden olur. Diyabetik bir kediniz varsa, kedinizin yürüyüşünde mümkün olan en kısa sürede bir veteriner tarafından değerlendirilen herhangi bir değişiklik olduğundan emin olun.

6. Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar ayrıca kedilerde topallama ve topallığa yol açabilir. Bu enfeksiyonlar yaralanma bölgesinde ortaya çıkabilir ve topallamayı şiddetlendirebilir. Ayrıca, zayıflatıcı olmayan daha küçük kesikleri, şişmiş ve yürümesi zor olan son derece acı verici yaralanmalara dönüştürebilirsiniz. Apse oluşmadan önce enfeksiyonla savaşmak için kedinizin bir veteriner tarafından tedavi edilmesi gerekecektir.

Öte yandan, vücudun başka yerlerindeki enfeksiyonlar bir semptom olarak topallamaya sahiptir. En iyi bilineni kedi kalisivirüsüdür (FCV). Bu, akciğerlerin iltihaplanmasına ve aşağıdaki gibi semptomlara yol açan bir üst solunum yolu enfeksiyonudur:

 • Hapşırma ve solunum güçlüğü
 • Dilin ülserasyonu
 • Göz akıntısı veya konjonktivit
 • Uyuşukluk ve halsizlik

Bununla birlikte, aynı zamanda “topallayan sodyrom” olarak bilinen genç kedilerde eklemlerin iltihaplanmasına neden olur. Neyse ki, menteşe sendromu her zaman kısa ömürlüdür. Bu semptomdan muzdarip FCV’li yavru kedilerin çoğu sadece birkaç gün boyunca yaşar. Bununla birlikte, kediler ve yavru kediler bu süre zarfında kendilerini son derece rahatsız hissedeceklerdir.

Virüsü durdurmak için bir tedavi yoktur, ancak kediler evde enfeksiyonla kendi başlarına savaşabilmelidir. Bununla birlikte, sekonder bakteriyel enfeksiyonlar tedavi için antibiyotik gerektiren yaygın bir komplikasyondur. İlk etapta enfeksiyonun kasılmasını önlemek için FCV’ye karşı bir aşı vardır, bu nedenle riski sınırlamak için kedinizin aşılarıyla güncel olduğunuzdan emin olun.

7. Parazitler

Son olarak, paraziter enfeksiyonlar kedinizin topallamasının nedeni olabilir. Pire gibi dış parazitler şişlik ve iltihaplanmaya neden olabilir, bu da kedinizin yürümesini zorlaştırır. Bazı kediler pire ısırıklarına alerjisi vardır, bu da bu ısırıklara verilen reaksiyonu daha da şiddetli hale getirir.

Bununla birlikte, iç parazitlerin semptomdan daha fazla topallama olasılığı daha yüksektir. Özellikle, kalp kurtlarının kedilerde topallama ve topallığa neden olduğu bilinmektedir. Bunlar, kedinizin kalbinde yaşayan ve vücudun farklı bölgelerini etkileyen kötü parazitlerdir.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • Kusma ve ishal
 • Hızlı, zahmetli nefes alma
 • Öksürme, boğulma ve boğulma
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Uyuşukluk ve genel Zayıflık

Kedinize yakından bakın, çünkü kalp kurdunun belirtileri çok hafif olabilir. Ne yazık ki, kedinizin kalp kurdu olduğu ortaya çıkarsa, etkili bir tedavi yoktur. Bu nedenle önleme çok önemlidir, bu nedenle bu kötü paraziti uzak tutmak için önleyici ilaçlar kullandığınızdan emin olun.

Kedim topallamaya başlarsa ne yapmalıyım?

Kedim ne zaman topallıyor ama ağlamıyorsa, panik yapmamaya çalışıyorum. Yavru kedim acı içinde çığlık atmasa da, muhtemelen bir şeyler ters gidiyor – ama panik hiç yardımcı olmayacak! Bunun yerine, sorunun en altına inmeye çalışmalı ve neyin yanlış olduğunu bulmalısınız.

Kediniz korkmuş veya çaresiz görünüyorsa, sakinleşene kadar bekleyin. Daha memnun göründüklerinde, yaralanma belirtileri aramak için kedinizi dikkatlice inceleyebilirsiniz. Topalladıkları bacağın pençesinden başlamanızı ve yukarı doğru ilerlemenizi öneririm.

Aramanız gereken şeylerden bazıları şunlardır:

 • Şişlik veya iltihap belirtileri
 • Dokunmaya duyarlı tüm alanlar
 • Kırık kemikleri gösteren asılı uzuvlar
 • Tüm büyümüş veya batık pençeler
 • Isırık belirtileri ve küçük kesikler
 • Açık yaralar veya apseler
 • Pençeye sıkışan herhangi bir yabancı cisim

Kendinizi düzeltebileceğiniz bir şey fark ederseniz, devam edin. Örneğin, cımbız kullanarak kedinizin pençesine sıkışmış bir dikeni kolayca çıkarabilirsiniz. Öte yandan, .B. sarkan uzuvlar gibi açıkça tıbbi yardım gerektiren bir şey keşfederseniz derhal veterinerinizi arayın. 3 gün boyunca yemek yemeyen veya içmeyen bir kedi gibi diğer hastalık belirtileri olan kediler de mümkün olan en kısa sürede bir veterinere görünmelidir.

Peki ya neyin yanlış olduğunu anlayamazsanız? Kedinizin önümüzdeki 24 saat boyunca kalmasına izin vermenizi ve davranışlarını izlemenizi öneririm. Kediniz garip bir şekilde yürüdü veya belki de bacağına sert bir şekilde çarparak geçici ağrıya ve topallamaya neden oldu.

Kediniz 24 saat sonra hala topallıyorsa, veterinerinizi arayın ve muayene için rezervasyon yaptırın. Testleri çalıştırabilir ve bu davranışa neyin neden olduğunu görebilirsiniz. Unutmayın, ağlamayan kediler bile acı çekmiyor ve normal davranıyor, muhtemelen hala savaşmak zorundalar. Topallamalarını tıbbi yardıma ihtiyaç duyduklarının bir işareti olarak alın.

Randevuyu beklerken, kedinizi çok fazla egzersiz yapmaktan caydırmaya çalışın. Bu, durumu daha da kötüleştirebilir ve gereksiz ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Kedinizin dinlenmesine izin verin ve veterinerinizin size verdiği diğer tavsiyelere uyun.

SON DÜŞÜNCELERİM

Kediniz topallıyorsa, ağlaması veya başka ağrı belirtileri göstermesi önemli değildir. Kediler eğlenmek için topallamaz! Bu nedenle, bir yaralanma, enfeksiyon, artrit veya diyabetik nöropati veya kalp kurdu gibi daha ciddi bir altta yatan durum olsun, bir şeylerin yanlış olduğuna dair kesin bir işarettir.

Yaralanma ve iltihaplanma belirtileri için kedinizin bacağına bir göz atın ve şüpheniz varsa veterinerinizi arayın. Yavru kediniz her şey yolundaymış gibi davranabilir, ancak emin olmak için kontrol ettirmelisiniz. Panik yapmayın – çoğu sorunun düzeltilmesi kolaydır ve kedinizin iyileşmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır.

Kedim topallıyor, ama ağlamıyor – Nedenler ve Çözümler

Yazımızı Beğendiyseniz Eğer Yorumlarınızı Bekliyoruz 🙂 Ve Burada Ana Sayfamıza Tıklayıp Güncel Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Ana Sayfa
Birde Video İzlemeyi Sevenlere Video İçerik Sayfamızı Önerebiliriz 
Kısa Videolar

Yorum yapın