Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm Geçmişte, kedigiller su ihtiyaçlarının büyük bir kısmını, saldırıya açık olacakları su kaynaklarından su içmek yerine, yedikleri avlardan karşılıyordu. Bu nedenle kediler, idrar yolu hastalığı ve İYE gibi Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu çeşitli üriner sağlık sorunlarına karşı hassastır.

Kediniz bir İYE alırsa, paniğe gerek yoktur. Kedinizin UTI’si için evde deneyebileceğiniz 13 doğal çözümün yanı sıra, bir İYE’nin yaygın semptomlarını teşhis etmenize yardımcı olmak için derledik. Bu çözümler, bir İYE ile ilişkili rahatsızlığı gidermeye ve enfeksiyonu azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ancak bazen durum veterinere gitmeyi gerektirecek kadar ciddidir, bu yüzden dikkat etmeniz gereken işaretleri de ekledik.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Belirtileri

Peki, Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu olduğunu nasıl anlarsınız? Kedilerin geliştirebileceği pek çok üriner problem vardır, bu nedenle onu tedavi etmeye başlamadan önce kedinizin İYE olduğundan emin olmanız önemlidir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title
kedilerde idrar yolu enfeksiyonuna bitkisel çözüm

Kedinizde bu belirtilerden bir veya daha fazlasını gözlemlerseniz, muhtemelen İYE Hastalığı geçiriyordur ve sorunu gidermeye yardımcı olması için evde doğal bir çare uygulamaya başlayabilirsiniz.

Kedi UTI’leri İçin 13 Doğal Evde Çözüm

Kedinizin semptomlarının  İdrar Yolu Enfeksiyonu ile uyumlu olduğunu belirledikten sonra, sorunu aşağıdaki 13 doğal ev ilacından biriyle tedavi etmeye başlamanın zamanı geldi. İstediğiniz yerden başlayabilir ve hatta kedinizi hızla iyileştirmeye yardımcı olmak için bu çözümleri birleştirebilirsiniz.

1.Daha fazla su iç

İmaj Kredisi: AltamashUrooj, Shutterstock

Dehidrasyon, enfeksiyonlar gibi idrar yolu sorunlarına neden olabilir veya bunları şiddetlendirebilir. Kediniz yeterince su almadığında idrar yollarındaki bakterilerin büyüme ve çoğalma şansı olur. Bu bakteriler sıklıkla İYE’lere veya daha da kötüsüne neden olabilir.

Daha fazla su içmek İYE’yi tek başına ortadan kaldırmayacak olsa da, kesinlikle semptomları azaltmaya yardımcı olacak, İYE’yi ortadan kaldırmada diğer tedavilere yardımcı olacak ve ayrıca gelecekte daha fazla İYE’nin oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Kedinizin her zaman bol suyu olduğundan ve her zaman ulaşabilecekleri, kolay erişilebilir bir yerde olduğundan emin olun.

2.Glukozamin ve Kondroitin

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm Glukozamin ve kondroitin, kedi yaşlandıkça eklemlerinin sağlıklı ve esnek kalmasını sağlamak için kedilere yaygın olarak verilen iki takviyedir. Ancak ortaya çıktığı gibi, bu faydalı takviyeler kedilerin alt idrar yolu hastalığı olan FLUTD’ye de yardımcı olabilir. Bu, bir UTI’den farklıdır, ancak tekrarlayan UTI’ler FLUTD’ye neden olabilir.

Ancak İYE ve FLUTD’nin çok yaygın semptomları vardır ve ikisi de kedi için acı verici olabilir. Glukozamin, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve özellikle kondroitin ile birlikte kullanıldığında mesanenin astarını korumaya yardımcı olabilir. Bu, kedinizin yaşadığı rahatsızlık seviyesini azaltmaya yardımcı olurken, aynı zamanda UTI’nin daha hızlı iyileşmesine izin verir.

3.Ardıç

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm Ardıç meyvesi, böbreklerin yabancı maddeleri daha yüksek oranda etkili bir şekilde filtrelemesine yardımcı olan bir bitkidir . Bu da idrar üretimini artırarak kedinizin sisteminin dışarı atılmasına ve idrar yolunu enfekte eden zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olabilir.

Bu bitkinin ayrıca, kedinizin ıstırabını hafifletmeye ve UTI’den yaşadıkları ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek iltihabı azaltmada iyi çalıştığı gösterilmiştir. Dahası, ardıç meyvesi, antibiyotiğe dirençli bakteri ve mantarları da öldürerek, kedinizin yaşayabileceği herhangi bir UTI’yi tamamen öldürmeye yardımcı olabilir.

4.Elma sirkesi

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm Elma sirkesi, İYE’ler de dahil olmak üzere kedilerin sıklıkla muzdarip olduğu çeşitli rahatsızlıklar için tamamen doğal bir tedavidir. Ancak ağır dozlarda zararlı olabilir, bu nedenle dozu minimumda tuttuğunuzdan emin olun.

Elma şarabı çok asidik olduğundan, kedinizin idrar yollarında bakteri üremesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu, kedinizin şu anda muzdarip olduğu herhangi bir UTI’yi azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Elma sirkesini kedinize vermeden önce suyla seyreltmek isteyeceksiniz; onlara asla elma sirkesini doğrudan vermeyin.

Dört poundun altındaki daha küçük kediler için, sularına her gün eklenen birkaç damla yeterli olacaktır. Altı kilonun üzerindeki daha büyük kediler her gün yarım çay kaşığı alabilir. Dört ila altı pound arasında düşen orta boy kedilere her gün 1/4 çay kaşığı verilmelidir.

5.Ekinezya

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm Ekinezya, maya enfeksiyonları ve İYE’ler de dahil olmak üzere insanlarda çeşitli enfeksiyon türlerini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak kediniz için aynı derecede yararlı olabilir. Kedilerde çeşitli enfeksiyonları, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Enfeksiyonları öldürebileceğinden, küçük bir doz kedinizin İYE semptomlarını hafifletmeye ve enfeksiyonu hafifletmeye yardımcı olabilir.

6.Ayı üzümü

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title
Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm Uva ursi’nin uzun zamandır idrar yolları için antiseptik, idrar söktürücü ve antibakteriyel olduğu düşünülmüştür. İnsanlar bu bitkiyi almış ve İYE’leri tedavi etmek için kedilerine de vermişlerdir.

7.Kızılcık

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm  Araştırmalara göre , kızılcık suyu içmek bir kişide İYE tedavisine yardımcı olabilir. Bunu, bakterilerin idrar yoluna yapışmasını önleyerek yapar. Bakteriler idrar yoluna yapışamazsa, enfeksiyona neden olamaz.

Ne yazık ki, kızılcık suyu, kedinize yediremeyecek kadar şeker içerir. Ama alternatifler var. Kızılcık suyu kadar şeker içermeyen birkaç damla kızılcık konsantresi deneyebilirsiniz.

Alternatif olarak, NaturVet’ten Cranberry Relief gibi evcil hayvana özel bir kızılcık takviyesi alabilirsiniz . Kedinizin diyetine çok fazla şeker vermeden kızılcık eklemenin güvenli ve etkili bir yoludur. Formül ayrıca ekinezya içerir, böylece İYE’lere karşı ekstra koruma elde edersiniz.

8.D-Mannoz

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title

D-Mannoz, metabolize olmayan ve kan şekeri düzeylerini etkilemeyen bir şekerdir. Bu, kızılcık suyunda bulunan ve onu kedilerde İYE için etkili bir tedavi yapan şekerin aynısıdır. Bir kez tüketildiğinde, mesanedeki bakteriler D-Mannoz moleküllerine bağlanır. Daha sonra D-Mannoz, rahatsız edici bakterileri de alarak idrarla vücuttan atılır.

Kedinizin UTI’sini iyileştirmeye yardımcı olacak bir D-Mannose takviyesi arıyorsanız, bunu Nature’s Pure Edge’den kontrol edin .

9.kemik suyu

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title

İYE’leri tedavi etmek ve önlemek söz konusu olduğunda, kedinizi yeterince nemli tutmanın önemini zaten tartışmıştık. Ama eskilerin dediği gibi: Bir kediyi suya götürebilirsin ama ona içiremezsin… ya da onun gibi bir şey. Peki, kedinizi su içmeye zorlayamıyorsanız, kedinizi nasıl daha fazla nemlendirirsiniz?

Kemik suyu, sade suya harika bir alternatiftir. Kedinizi iyi nemli tutmak için bol miktarda sıvı almasına yardımcı olacak ve ayrıca mevcut enfeksiyonlarla savaşmak için yararlı besinler sağlayacaktır. Kediler kemik suyunu sever ve kedinize biraz su içirmekte zorluk çekmemelisiniz, bu yüzden kedinizin yeterince su içtiğinden emin olmadığınız zaman bunu kullanın.

10.Isırgan otu

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title
Kredi: klima, Pixabay

Isırgan genellikle insanlar için İYE tedavilerinde kullanılır. Sistemi temizlemeye ve idrara çıkmayı artırmaya yardımcı olan doğal bir idrar söktürücüdür. Ayrıca iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Ancak bu yararlı bitki sadece insanlar için değildir; kediniz bu talihsiz enfeksiyona sahip olduğunda da yardımcı olabilir. Rahatsızlıklarını azaltırken ve hatta idrar yollarındaki iltihabı hafifletmeye yardımcı olurken zararlı bakterileri sistemlerinden temizlemeye yardımcı olabilir.

11.Maydanoz Yaprağı

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title
Kredi: Mimzy, Pixabay

Hidrasyon, İYE’leri iyileştirmede ve onları tamamen önlemede çok önemli bir faktör olduğundan, kedinizin mümkün olduğunca fazla su içmesini sağlamak önemlidir. Maydanoz doğal olarak susuzluğu teşvik eder, bu nedenle biraz maydanoz yaprağı kullanmak kedinizin daha fazla su içmesine yardımcı olabilir.

Ancak bu bitkinin faydası burada bitmiyor. Aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahip doğal bir idrar söktürücüdür . Kedinizin daha fazla idrar yapmasına neden olur ve bu da enfeksiyonun sisteminden atılmasına yardımcı olabilir. Ama aynı zamanda kedinizin idrar yolundaki bakterileri öldürmeye yardımcı olarak enfeksiyonu iyileştirebilir.

12.hatmi kökü

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title
Kredi bilgileri: Nedim Bajramovic, Shutterstock

Hatmi kökü, zarları kaplamaya yardımcı olan, tahrişi yatıştıran ve zararlı bakterileri öldürürken iltihabı azaltan bir mukus olan müsilaj adı verilen bir maddeyle doludur. Ayrıca, hatmi kökü bağışıklık sistemine bir başlangıç ​​sağlar, bakterileri öldürür ve iltihabı azaltır.

Kedinizin bir İYE’si olduğunda, müsilaj, idrar ve sindirim yolları mukus zarları ile birbirine bağlı olduğundan, yaşadıkları rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu arada, kedinizin rahatsızlığına ve ağrısına neden olan iltihabı azaltırken, İYE’ye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca kedinizin sindirim sistemi için harikadır ve kabızlık ve ishali azaltmaya da yardımcı olabilir.

13.Mısır püskülü

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title

Hidrasyon, İYE’leri azaltmanın veya iyileştirmenin anahtarıdır, bu nedenle bir diüretiğin işleri daha da kötüleştireceğini düşünebilirsiniz. Ancak doğal bir idrar söktürücü olan mısır püskülü, su eliminasyonunu artırarak sistemin dışarı atılmasına yardımcı olabilir. Bu, kedinizin bol su içmesi gerekeceği anlamına gelir!

Ancak mısır ipeğinden artan su alımı ve artan idrara çıkma kombinasyonu, kedinizin idrar yolunu temizlemeye ve sağlıksız bakterilerden, taşlardan, kristallerden ve daha fazlasından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title

Kedilerde İYE Nasıl Önlenir

Kedinizin İYE’si olduğunda, onu iyileştirmek için mevcut olan tüm önlemleri almalısınız. Ancak en iyi tedavi, onu tamamen önlemektir. Gelecekte İYE’leri önlemeye yardımcı olmak için atabileceğiniz, çoğunlukla uygun hidrasyon ve beslenmeye odaklanan birkaç adım vardır.

YouTube video

Yeterli Hidrasyon Sağlayın

Bu daha önce belirtildi, ancak tekrarı garanti edecek kadar önemlidir. Kediler çok düşük susuzluk dürtüsüne sahiptir ve fazla su içmeme eğilimindedir. Bu, İYE’lerde ve idrar yolu hastalığında önemli bir faktör olabilir.

Bu talihsiz idrar yolu komplikasyonlarının oluşmasını önlemeye yardımcı olmak için kedinizin her zaman tam olarak susuz kalmasını sağlamak isteyeceksiniz. Bu, her zaman kedinizin ulaşabileceği bir yerde su bırakmakla başlar, ancak bu yeterli olmayabilir.

Susuzluk dürtüsü çok düşük olduğundan, kedinizi başka yöntemlerle içmeye ikna etmeniz gerekebilir. Onlara kemik suyu vermeyi deneyin; Onları yeterince nemlendirecek ve herhangi bir kediye içirmesi kolay suya lezzetli bir alternatif.

Konserve Kedi Maması Kullanın

Köpekler için kuru mama yemek kurs için eşittir. Ancak köpeklerin kediler gibi düşük susuzluk dürtüsü yoktur. Düşük susuzluk hissini, kedinizi daha fazla kurutabilecek kuru mamayla birleştirdiğinizde, susuzluk sorununu şiddetlendiriyorsunuz.

Vahşi doğada kediler su ihtiyaçlarının çoğunu yedikleri canlı gıda kaynaklarından alırlar. Kediniz iyi evcilleştirilmiş olabilir, ancak yine de kuru mama yerine konserve kedi maması kullanarak mama yoluyla nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Konserve kedi maması, kedinizin nemli kalmasına yardımcı olabilecek bol miktarda nem içerir. Ve muhtemelen hiç su içmek istemiyor gibi görünseler bile, kedinize biraz nemli kedi maması yedirmek için hiç zorlanmayacaksınız.

Stresli Durumlardan Kaçının

Görünüşe göre, insanlar ve kediler stresten oldukça benzer şekilde etkilenir. Hayatınızdaki stresli durumlardan veya dönemlerden geçerken sağlığınızın bozulabilmesi gibi, kedinizin sağlığı da çok stresli hale geldiğinde aşınabilir .

Bu stres mesanede iltihaplanmaya, enfeksiyonlara ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Kedinizin fazla strese girmediğinden emin olarak, sayısız sağlık sorununun gerçeğe dönüşmesini önleyebilirsiniz.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post Title
Resim Kredisi Gönderen: skeeze, pixabay

Veterinere Ne Zaman Gitmelisiniz?

Tedavi edilmezse, bir İYE daha da kötüleşebilir ve kediniz için ek sorunlara neden olabilir. İYE zamanında ele alınmazsa, mesane taşları ve hatta böbrek enfeksiyonları gelişebilir. Daha da kötüsü, UTI’ler FLUTD’ye bile yol açabilir .

Herhangi bir İYE semptomunun ilk belirtisinde, sizinle paylaştığımız bir veya daha fazla evde doğal ilaçla enfeksiyonu önleyebilir ve erken tedavi edebilirsiniz. Ancak işler daha da kötüye gitmeye devam ederse, kedinizi bir profesyonele götürmeniz ve tam gelişmiş bir İYE tedavisi için gereken uygun bakımı aldığından emin olmanız gerekir.

Kediniz tamamen idrar yapamıyorsa, onu veterinere götürmeniz gerekir. Aynı şekilde, idrarlarının kanlı olduğunu görürseniz, işler ciddileşiyor olabilir ve bir veteriner görmeniz gerekir. Ayrıca, kediniz yüksek düzeyde ağrı çekiyorsa profesyonel yardım alın.

Veterineriniz, bir İYE’nin gerçek sorun olup olmadığını belirleyebilir ve ardından sorunu oradan tedavi edebilir. Bu tür rahatsızlıkları tedavi etmek için sıklıkla antibiyotik kullanırlar ve kedinizin idrar yolu enfeksiyonu başlangıç ​​aşamalarını geçmişse bu tek seçenek olabilir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm %Post TitleÇözüm

İYE’ler, özellikle düşük susuzluk dürtüsü nedeniyle kedilerde oldukça yaygındır. Kedinizi nemli, konserve mama ile besleyerek ve bol sıvı içirerek yeterince sıvı almasını sağlayarak, İYE’lerin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Ancak kediniz idrar yolu enfeksiyonu geçirirse elma sirkesi, D-Mannoz veya maydanoz yaprağı gibi doğal ev ilaçlarımızdan bazılarını deneyebilirsiniz.

Unutmayın, kediniz bariz bir ağrı çekiyorsa, idrarını yapamıyorsa veya kan işiyorsa, onu hemen veterinere götürmeniz gerekir. Yeterince erken yakalanırsa, bu doğal ilaçlar bir İYE’yi iyileştirmeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ancak başlangıç ​​aşamalarını geçerse, kedinizin antibiyotiklere veya yalnızca bir profesyonelin sunabileceği diğer yardımlara ihtiyacı olabilir.

Yorum yapın