Kedilerde Doğum Belirtileri

Kedilerde Doğum Belirtileri Dişi bir kediniz varsa, adet döngüsünü takip etmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz.

Yumurtlama ile birlikte gelen ani davranış veya iştah değişikliği yaşamış olabilirsiniz, ancak kedi arkadaşınız hamileyse, bu değişiklikler daha şiddetli olacaktır.

Kedilerde Doğum Belirtileri EN KISA ANLATIM

Kedilerde Doğum Belirtileri  %Post Title

Kedinizde yerinde olmayan garip bir davranış fark ederseniz, bazı hamilelik belirtileri yaşıyor olabilir. İşte aranacak bazı işaretler:

Kedilerde Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin ilk belirtileri çiftleşmeden yaklaşık 20 gün sonra başlar. Bu süre zarfında kedinizin yemekle daha az ilgilendiğini ve hatta kilo verebileceğini fark edebilirsiniz.

Kedilerde Doğum Belirtileri  %Post Title

Meme uçları biraz büyüyebilir ve garip davranışlar sergileyebilir – örneğin insanlara veya diğer evcil hayvanlara sarılmak veya sahiplerinden normalden daha fazla ilgi talep etmek gibi.

Anne kedinin kürkü de vücudu yaklaşan doğuma hazırlanırken renk değiştirir.

Bu fiziksel değişikliklere ek olarak, kediniz doğuma girdiğinde meydana gelen psikolojik değişiklikler de vardır:

doğum sırasında insanların yardımına ihtiyaç duyduğu için insanlara karşı daha sevecen hale gelecektir; kişiliği daha aktif hale gelecektir (bu her zaman doğru olmasa da); ve hijyen alışkanlıkları da değişebilir!

kedinizin hamile olup olmadığını gösteren birkaç fiziksel ve davranış

kedinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız, kedinizin hamile olup olmadığını gösteren birkaç fiziksel ve davranışsal değişiklik vardır.

Bakılacak ilk şey şişmiş bir göbek. İlk başta hamile kalmayı beklemeyen kediler de dahil olmak üzere birçok kedinin hamileliğinin son yarısında bariz bir şişliği olacaktır. Bunu fark ederseniz, özellikle aniden veya birdenbire ortaya çıkarsa, o zaman kediniz yakında yavru kedi bekliyor olabilir!

Bu işaretler hafiftir ve bazen fark edilmesi zordur, ancak iştah veya kilo kaybı, genişlemiş meme uçları ve size karşı artan sevgiyi içerir.

Kilo kaybı. Kediler genellikle hamilelik sırasında kilo verirler, bu nedenle kedinizin normalden daha ince olduğunu fark ederseniz, bu onun hamile olabileceğinin bir işaretidir.

Büyümüş Meme Uçları

Kedilerde hamileliğin bir başka kesin belirtisi, meme uçlarının şişmesi, kızarması veya dokunulduğunda ağrımasıdır – meme hipertrofisi denilen bir durum. Bunun nedeni, vücudun hamilelik sırasında daha fazla süt üretmesi ve aynı zamanda yeni doğan bebeklerin doğduklarında hemşireye yardımcı olacak bir uyarlama olarak olmasıdır.

Size Karşı Artan Sevgi

kedinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız, veterinerin hamileliği onaylamasını sağlayın.

kedinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız, veterinerin hamileliği onaylamasını sağlayın. Veteriner, rahimdeki yavru kedi sayısını belirlemek için hamilelik testi ve ultrason yapabilir. Birden fazla yavru kedi varsa, her birine hayatta kalma şansı vermek için onları ayırmaları gerekebilir.

Veteriner ayrıca, gelişimlerini etkileyebilecek herhangi bir sağlık sorunu veya hastalığı olup olmadığını kontrol edebilmeleri için hem anneden hem de yavru kedilerden kan örnekleri almayı önerebilir.

hamile, doğum yapmaya hazır olduğunu gösteren oldukça belirgin bazı değişikliklere sahip olacaktır.

Özellikle sokak kedisi veya vahşi bir kedi ise, kedinizin hamile olup olmadığını anlamak zor olabilir. Bununla birlikte, dişi bir kedinin hamile olabileceğine dair bazı işaretler vardır.

Kedinizde aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, yakın zamanda yavru kedi doğurmuş olabilir:

Normalden farklı davranıyor. Hamileliği sırasında ve doğumdan hemen sonra kediler davranışlarını çeşitli şekillerde değiştirir. Örneğin, genel olarak daha az aktif hale gelebilirler veya yaşam döngülerinin bu döneminde sessiz ortamları tercih ettikleri için (ör. Ayrıca, enerji tasarrufu yapmalarına ve yavru kedi geldiğinde emzirmeye hazırlanmalarına yardımcı olduğu için hamilelikleri boyunca normalden daha fazla uyuyarak vakit geçirebilirler!

Aniden karın bölgesinde kilo alıyor ama normalden daha fazla yemek yemiyor – bu, evcil hayvanınızın muhtemelen kuyruğunun altında beklenmedik bir çöple bulduğu anlamına geliyor!

Çözüm

kedinizin hamile olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner tarafından muayene edilmesi en iyisidir. Bu, doğum ve doğum sırasında herhangi bir komplikasyonun önlenmesine yardımcı olacaktır. Davranış veya fiziksel görünümde bu değişikliklerden herhangi birini fark ederseniz, onu hemen veterinere götürün!

Yorum yapın