Kediler sincap yer mi? Onlar için sağlıklı mı?

Kediler ilginç hayvanlardır ve bundan sonra ne yapacaklarını asla bilemezsiniz. Paketi takip etme eğiliminde değiller ya da biz insanların onlardan beklediği şeyi yapmıyorlar. Yavru kedilerimize zengin bir diyet sağlasak bile, tüm kedilerin yırtıcı bir içgüdüsü olduğundan, kendi başlarına dışarı çıkmaya ve onları atıştırmalık olarak yemek için avlarını öldürmeye karar verebilirler. Bir kedinin ne tür hayvanları avlayacağını ve yiyeceğini öğrenmek sürpriz olabilir.

Mesela Kediler sincapları avlayabilir ve yiyebilir ve yiyecektir. Uygulama yaygın değildir, ancak fırsat ortaya çıktığında olur. Peki, kedilerin sincap yemesi sağlıklı mıdır? Bu sorunun cevabını ve daha fazlasını burada keşfedelim.

Kedilerin sincapları avlaması ve öldürmesi güvenli midir?

Kediler fırsat bulduklarında bir sincap avlayabilir ve avlayacaklardır. Ancak, bu tehlikeli olabilir. Sincapların keskin tırnakları ve dişleri vardır ve onlara saldıran bir kediyi kolayca yaralayabilirler. Bununla birlikte, kediler bir kavga takip ettiğinde sincaplardan daha büyük, daha güçlü ve genellikle daha hızlıdır, bu yüzden genellikle sonunda kazanırlar.

Ek olarak, vahşi sincaplar kavga sırasında kedinize bulaşabilecek tehlikeli hastalıklar taşıyabilir. Sincaplardan insanlara ve kedilere bulaşabilen hastalıklar şunlardır:

  • Lyme hastalığı Bu, baş ağrısı, artrit, yorgunluk ve hatta çarpıntı gibi semptomlara yol açabilir. Hastalık erken yakalanırsa başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.
  • Tularemi Bu hastalığın belirtileri arasında ateş, baş ağrısı, şişmiş lenf düğümleri ve ağrılı cilt ülserleri bulunur. Antibiyotikler tipik olarak hastalığı tedavi eder.
  • Kuduz Sincapların kuduzu insanlara iletmesi nadir olsa da, bunu kediler üzerinde daha kolay yapabilirler. Semptomlar baş ağrısı, ateş, uykusuzluk ve felç içerir. Vahşi bir sincap kedinizi ısırdığından şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede kuduz için test ettirmelisiniz.
  • Salmonelloz Sincaplar, çöp kutularından çürük yiyecekler yerse salmonella bakterileri ile enfekte olabilir ve sincapla savaşırlarsa veya öldürürlerse ve yerse hastalığı kedinize geçirebilirler. Salmonella hastalığının belirtileri kusma, bağırsak rahatsızlığı ve ishali içerir. Hidrasyon, tedavinin önemli bir bileşenidir.
Kediler sincap yer mi? Onlar için sağlıklı mı?  %Post Title
Görsel Kredisi: James Sakaguchi, Shutterstock

Bu nedenle, ona yardım edebilirseniz, kedinizin sincap avlamasına izin vermek iyi bir fikir değildir. Ancak kediniz bir sincap yakalayıp yerse, panik yapmayın. Check-up randevusu almanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için veterinerinizi arayın. Ciddi bir sorunu ve acil müdahale ihtiyacını gösterebilecek hangi belirti ve semptomları aramanız gerektiğini size bildireceklerdir.

Sincap yemek kediler için sağlıklı mıdır?

Kavga sırasında çeşitli hastalıklara maruz kalmaları ve yaralanmalarının yanı sıra, kediler için sincap yemenin sağlıklı olmayabileceğinin başka nedenleri de vardır. Örneğin, sincap kemikleri bir kedinin boğazına yerleşebilir ve boğulmasına neden olabilir. Sıkışmış kemik gevşemezse, ölüme yol açabilir.

Ancak, kedinizin bir sincap yemesini sağlamanın bazı faydaları olduğunu da belirtmek önemlidir. İlk olarak, bir sincap yakalamak, yavru kedinize harika bir egzersiz sağlayacağından emin olduğunuz enerjiyi gerektirir. İkincisi, sincap yemek, tüylü aile üyenizin diyetinde bulunabilecek beslenme boşluklarını doldurmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu faydalar genellikle ev ortamlarında yaşayan evcil kediler için risklerden daha ağır basmaz.

Kediler sincap yer mi? Onlar için sağlıklı mı?  %Post Title
Görsel Kredisi: Florian Levassort, Shutterstock

Bir kedinin tipik diyeti nedir?

Etçiller olarak, kediler diyetlerinde ana besin olarak hayvansal proteine ihtiyaç duyarlar. Vahşi ve başıboş kediler sıçanları, fareleri, kuşları ve diğer küçük memelileri avlama eğilimindedir. Arada sırada bir sincap bile yakalayabilirsiniz. Ancak evcil evcil kediler birİnsan arkadaşlarına, sadece hayatta kalmak için değil, aynı zamanda yüksek bir yaşam kalitesini geliştirmek ve sürdürmek için ihtiyaç duydukları yiyecekleri sağlamak için onlara yardımcı olun. Tavuk, sığır eti ve hatta balık gibi gerçek etler içeren yüksek kaliteli ticari kedi maması, yavru kedinize sağlık için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamalıdır.

Kediler sincap yer mi? Onlar için sağlıklı mı?  %Post Title
Görüntü Kaynağı: Patrick Foto, Shutterstock

Kediler sincap yer mi? Onlar için sağlıklı mı?  %Post Title

Sonunda

Kediler sincap yiyebilir, ancak onlar için tehlikeli olabilir. Bir kedi ne kadar çok sincap yerse, bir hastalığa .B gibi onunla ilişkili tehlikelere karşı o kadar hassastırlar. Neyse ki, çoğu evcil kedinin evde yiyecek çok şeyi vardır ve örümcekler, hamamböceği, bir fare gibi şeyler yaptıktan sonra, sincapları öldürmeye pek ilgi duymazlar.

Kediler sincap yer mi? Onlar için sağlıklı mı?  %Post Title

Fotoğraf: NadyGinzburg, Shutterstock

Kediler sincap yer mi? Onlar için sağlıklı mı?

Yazımızı Beğendiyseniz Eğer Yorumlarınızı Bekliyoruz 🙂 Ve Burada Ana Sayfamıza Tıklayıp Güncel Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Ana Sayfa
Birde Video İzlemeyi Sevenlere Video İçerik Sayfamızı Önerebiliriz 
Kısa Videolar

Yorum yapın