Kediler Neden Tüy Döker ?

Kediler Neden Tüy Döker, tüy uzunluğundan bağımsız olarak bir kedinin hayatında normal, doğal bir olaydır çünkü kedi tüyü büyüme döngüsü her tüyün uzamasına, dinlenmesine, ölmesine ve ardından dökülmesine izin verir. Ve evet, kedi tüy dökme mevsimi var.

“Dış mekana erişimi olan kediler tipik olarak yılda iki kez tüy dökerler: ilkbaharda ağır kış astarını kaybetmek için ve sonbaharda bir sonraki kış astarının ‘büyümesine’ hazırlanmak için,” diyor kedi bakım uzmanı Lynn Paolillo ve Ulusal Kedi Bakım Enstitüsü ile sertifika sahibi .

Kedi dökülmesi, büyük ölçüde, bir kedinin bir gün içinde güneş ışığına maruz kaldığı saat sayısından etkilenir; buna fotoğraf dönemi de denir. İç mekanlarda yaşayan kedigiller, özellikle hem ısıtmalı hem de klimalı evlerdeyken, biyolojik sistemleri sıcaklık kontrolleri ile karıştırıldığı için sürekli bir tüy dökme durumunda olabilirler.

Kediler kendi kendini temizleyen verimli kişilerdir, ancak gevşek tüyleri çıkarmak için insan yardımına ihtiyaç duyarlar – ne kadar çok olursa o kadar iyi. Kediler kendilerini tımarlarken, gevşek tüyleri yutarlar ve bu da tüy yumaklarına neden olur . Bunlar da tehlikeli bir bağırsak tıkanıklığına yol açabilir. Ek olarak, fazla ölü saç düğümlü kümeler ve büyük paspaslar oluşturur.

Paolillo, “Kural, bir kedinin tüyleri ne kadar fazlaysa, o kadar sık ​​bakım gerekir” diyor. Uzunluğa ek olarak, daha fazla saç aynı zamanda yoğunluk ve “kabarıklık” anlamına gelir. “Kısa tüylü kediler bile, sonunda traş olmayı gerektiren sert paspaslar geliştirebilir.”

Paolillo, uzun tüylü kediler için haftada birkaç fırçalama seansı ve kısa tüylü kediler için haftalık bakım önerir. “Uzun tüylü kediler için, koltuk altı, göğüs, göbek, arka bacaklar, kuyruk ve arkaya doğru giden kuyruğun tabanı gibi daha hızlı matlaşmaya meyilli alanlarda bakım özellikle önemlidir.”

Doğru Bakım Araçlarını Seçme

Konu kediler için tüy dökme aletleri olduğunda, National Cat Groomers Institute , ince ila orta dişlere sahip 6 ila 8 inç uzunluğunda metal bir tarak önermektedir . Bu tarak ölü tüyleri çıkaracak ve kedinizin hassas cildini tahriş etmeden altta yatan tüm karışıklıkları ve paspasları yakalayacaktır. Körili kauçuk bir kedi tüy dökücü fırça da gevşek tüyleri kaldırmak için harikadır. Ve köpekler gibi çoğu kedi de fırçanın sunduğu masajın keyfini çıkarır.

Paolillo, “Metal ayırma aleti veya tırmık kullanmanızı önermiyoruz” diyor. “Saçlara zarar verebilirler, bu da paspasların daha hızlı oluşmasını sağlar. Ayrıca hassas cilde de zarar verebilirler.”

DVM’den Marty Becker, kısa tüylü kediler için bir tımar eldiveni kullanılmasını önerir . Tımar, aksi takdirde dökülecek olan “büyük miktarda” saçı çekecek, diye yazıyor.

Becker, uzun tüylü kedilerin kısa tüylü akrabalarından daha fazla tüy döktüğünün bir efsane olduğunu söylüyor. Sadece zemininizde ve mobilyanızda saçlarının daha fazlasını görüyorsunuz. Bununla birlikte, kedinizi günlük olarak, tüy uzunluğu ne olursa olsun fırçalar veya tararsanız, daha az göreceksiniz, diyor.

Dökülme Normal Değilken

American Society for the Protection of Cruelty to Animals (ASPCA) , kediniz aniden çok tüy dökmeye başlarsa, bu bir sağlık sorununun göstergesi olabilir ve veterinere gitmenizi gerektirebilir, diyor .

ASPCA, alerji, saçkıran, pire, kötü beslenme, stres, hamilelik veya güneş yanığı gibi çeşitli faktörlerin kedinin saç dökülmesine neden olabileceğini söylüyor. Kediniz tüylerini kümeler halinde döküyorsa veya tırmalıyorsa veya derisini ısırıyorsa mutlaka veterinere gitmelisiniz.

Veteriner kedinizin sık tüy dökmesinin altında yatan bir neden olmadığına karar verirse, yine de yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. ASPCA, onu sağlıklı bir diyetle besleyin ve tımar ederken cildine ve ceketine yakından bakın. Bu şekilde herhangi bir tahriş veya pire, kene veya diğer parazitleri tespit edebilirsiniz.

Düzenli tımarlamaya da ayak uydurduğunuzdan emin olun. Bu, kedinizin tüylerinin matlaşmasını önleyecektir, bu da incinebilir ve cilt sorunlarına neden olabilir.

Kedi Dökülmesini Azaltmanın Diyet Yolları

PetMD’de yazan Jennifer Coates, DVM, kedi sahiplerinin altta yatan başka bir sağlık sorununun neden olmadığı dökülmeyi azaltabilecek bir diyet geliştirebileceğini söylüyor. İki ana bileşen: protein ve yağ.

Kediler etobur olduğundan ve diğer birçok hayvandan daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyduğundan, ebeveynler ” kuru madde bazında ” en az yüzde 45 protein içeren bir yiyecek bulmalıdır . Hayvansal protein de olmalı. Protein olmadan, bir proteinden oluşan bir kedinin tüyü ve tüyü zarar görebilir.

Coates, yağ asitlerinin yazma kombinasyonunun da sağlıklı bir tüy oluşumuna yardımcı olabileceğini yazıyor. Omega-3 ve omega-6 asitlerini veya soğuk su balık yağlarını listeleyen kedi maması etiketlerine bakın. Toplam yağ içeriği, yine kuru madde bazında yüzde 25-35 arasında düşmelidir. Coates, kilo alımı endişe vericiyse, bu aralığın alt ucunda kalmanızı önerir.

Başka bir veteriner olan Lauren Brickman, kedinizin mamasına bir yağ asidi takviyesi ekleyebileceğinizi , ancak “ne yazık ki, dökülmeyi kontrol edecek gerçek bir sihir olmadığını” yazıyor .

Yorum yapın