Kediler Nasıl Çiftleşir Bilmeniz Gerekenler **2022

Kedi Nasıl Çiftleşir ?

Kediler nasıl çiftleşir, Kedinin doğurganlığı (doğurganlığı) insan nezdinde tarihi boyunca kabul edilmiştir – sonuç olarak bazıları ona tapmış ve diğerleri tarafından ahlaksız olarak zulüm görmüştür. Bunun anlamı, dişi kedinizi cinsel olarak olgunlaşmadan önce kısırlaştırmazsanız ve dışarı çıkmasına izin verirseniz, kısırlaştırılmamış bir erkek kediler çiftleşirken muhtemelen onu bulur ve siz ne olduğunu anlamadan o hamile kalır! kediler çiftleşirken Muhtemelen, oldukça dolgunlaşmaya başlayana ve ne yapmanız gerektiğini merak edene kadar bunu fark etmeniz pek olası değildir. İşte böyle oluyor…

Kedi Çiftleşmesi Yani Üremesinin Temelleri Nelerdir?

Kediler nasıl çiftleşirler,  yaklaşık 4 aylıktan itibaren cinsel olgunluğa erişirler (ve dolayısıyla üreyebilirler). Bu nedenle , istenmeyen gebelikleri önlemek için kedinizi yaklaşık 4 aylıkken kısırlaştırmanız için mevcut tavsiyeler

Üreme faaliyetinin zamanlaması muhtemelen gün uzunluğundaki bir artışla tetiklenir, bu da kedi için yiyecek hayvanlarının mevcudiyetini beraberinde getiren daha iyi havanın yolda olduğuna işaret eder, böylece yavru kediler 9 haftalık bir hamilelikten sonra doğduğunda anne ve yavru kedi yeterli mamasına sahip olacaktır. Bu nedenle, kuzey yarım kürede kedi gebelikleri ve doğumları Mart, Nisan ve Mayıs aylarında artar ve Ekim’den Ocak’a kadar azalırken, güney yarım kürede bunun tersi görülmektedir. Ekvatordaki kedilerin yıl boyunca üremelerinde büyük bir değişiklik olmayabilir.

Kediler Nasıl Çiftleşir Bilmeniz Gerekenler **2022  %Post Title

Kediler nasıl çiftleşirler hangi ortamlarda, dişi kediler çiftleşme için için bu ‘sıcaklık’ veya mevsime girme veya östrus zamanı, uzun bir dönem değil, birçok kısa dönemdir (her döngü yaklaşık 14 gündür). Bu periyotlar sırasında kedi, ‘cilveli’ davranış olarak tanımlanabilecek, zeminde sürtünerek yuvarlanma, işaretleme ve ‘çağırma’ olarak bilinen inatçı ama talepkar yükselen ve alçalan bir adım atma gibi davranışlar sergileyecektir. Daha önce kısırlaştırılmamış dişi kedi sahibi olmayanlar, bazen evcil hayvanlarının acı çektiğini ve bu davranışlarının hastalık belirtileri olduğunu düşünürken, aslında eş arayan dişi bir kedi için oldukça normaldir.

Kedide hamilelik ne Kadar Sürer ve Belirtileri Nelerdir?

Dişi Kediler çiftleme sonrası hamile kaldıktan sonra, fetüsler büyüdükçe vücudu sonraki 63 gün içinde yavaş yavaş değişir. Bununla birlikte, hamileliğin ilk haftalarında çok az dışa doğru değişiklik vardır ve sahiplerin görebileceği ilk işaret, meme uçlarının daha görünür hale gelen “pembeleşmesi” (pembeleşmesi) olabilir. Daha sonra yavaş yavaş kilo alır ve doğum günü yaklaştıkça süt bezleri dolmaya başlar.

Dişinin hormonları da davranışlarında değişikliklere neden olur ve yavrularını saklamak için iyi bir yuva yeri aramaya başlar. Bir insan evinin koruması olmadan, yavru kedilerinin güvenliği çok daha az kesindir. Vahşi doğada, yavru kedilerin hayatta kalması için hayati önem taşıyacağından, alanın kuru ve iyi gizlenmiş olması gerekir. Dişi, herhangi bir tehlikenin orijinal bölgesini tehdit etmesi durumunda güvenli alternatifleri olması için birkaç yuva bile seçebilir.

Bir ev ortamında, sahipler ‘yuvalama’ davranışını fark edebilir (muhtemelen hamileliğin son iki haftasında). Kedi, yavrularına sahip olmak için sessiz, güvenli ve genellikle karanlık bir yer arayacaktır. Kedinin yavru kedi sahibi olmak için tercih ettiği yerin burası olduğu anlaşılırsa, sahipleri ona bir karton kutu veya yatak takımları sağlamak isteyebilir. Yatak, içine sokulmaya uygun olmalı, ancak yavru kedileri ceplere veya kıvrımlara saramayacak durumda olmalıdır. Kediler, yavru kedileri her türlü yerde – dolaplarda, yatakların altında, kulübelerde vb. – hatta bazılarının sahibinin yatağında olmasını tercih eder.

Kedi İsimleri Arasında kalıyorsanız bu listeden seçebilirsiniz Kedi İsimleri 2022

Normal bir kedi doğumunda ne olur?

Kediler nasıl çiftleşir: Doğumdan hemen önce dişi kedi huzursuz olabilir, miyavlayabilir, mırıldanabilir ya da donabilir (ya da bunların hepsi ya da hiçbiri!) Doğum yolunu ve meme uçlarını temizleyecektir. Yavru kedilerin doğduktan sonra emzik bulması için takip etmeleri için bir tükürük izi bıraktığı düşünülüyor. Doğumun birkaç farklı aşamasından geçecek Her yavru kedi, annenin yavru kediyi serbest bırakmak için yaladığı ve ısırdığı bir amniyotik sıvı kesesi içinde doğar. Göbek bağını ısırır ve yavru kedinin plasentasını yer ve sert dilini kullanarak yavru kediyi temizler ve onu nefes alması için uyarır. Çoğu kedi (özellikle soyağacı olmayanlar) sorunsuz doğum yapar ve insan müdahalesine ihtiyaç duymaz.

Yeni doğan yavru kedilere nasıl bakarım?

Dişi, yavru kedileri emmeye teşvik eder ve yan yatıp onları çevreleyerek sıcak tutar. Koku ve sıcaklık, yavru kedileri yaşamlarının ilk haftalarında hastalıktan korumaya yardımcı olmak için antikorlar açısından zengin, üretilen ilk süt türü olan kolostrumu buldukları meme uçlarına yönlendirir.

Anne kedi, yavrular emerken mırıldanır – yavru kediler ilk doğduklarında duyamazlar, ancak ona doğru hareket etmek için titreşimleri takip edebilirler. Meme ucunu bulmalarına, kavramalarına ve sütün akmasını teşvik etmelerine yardımcı olan yerleşik bir köklenme veya şaşkınlık davranışına sahiptirler. Emme refleksi daha sonra devreye girer ve beslenirler. Yavru kediler beslenmek için aynı meme ucuna dönme eğilimindedirler, belki de çekişmelerini durdurmak ve talep olduğu için sütün orada üretilmeye devam etmesini sağlamak için.

Doğumda, yavru kediler yaklaşık 100 g ağırlığındadır, ancak bu bir haftada iki katına çıkar ve üç haftada üç katına çıkar. Kedi sütü protein ve yağ bakımından yüksektir – bu hızlı büyüme için gerekli besindir. Başlangıçta günde saatlerce beslenirler ve annelerinin karnını patileriyle yoğurarak sütün akmasını sağlarlar (aynı davranışı kucaklarımızda veya kabarık bir battaniyede gösterebilirler). Yavru kediler beslenme, temizlik, dışkılama ve sıcak tutma için iki ila üç hafta boyunca annelerine büyük ölçüde bağımlı kalırlar. Dört haftaya kadar, altlık kullanıyor ve annelerinin tepsi kullanımını kopyalıyorlar; altı haftada kendilerini ve birbirlerini tımar ederler ve birbirleriyle bağlar kurarlar. Dört haftaya kadar anne onları sütünden ve katı gıdaya ayırmaya başlar ve vahşi doğada onlara mümkün olan en kısa sürede kendi kendilerine yeterli olmaları için av ve avlanmayı öğretirdi.

Yani her şey planlandığı gibi giderse, ilk birkaç hafta anne kedinin iyi beslendiğinden ve ihtiyaç duyduğu olanaklara sahip olduğundan emin olmak dışında fazla bir şey yapmanıza gerek yoktur. Hamileliğin farkına varır varmaz, yavru kedilerin ve annelerinin büyüme tipi bir diyetle beslenmeleri faydalı olacaktır. Bu, yavru kedilerin doğumundan sonra ve sütten kesilene kadar beslenmeye devam edebilir.

Bazen anne kediler bir nedenle hastalanır veya yavru kedileri besleyemez ve sahipleri elle yetiştirmeyi düşünür. Yavru kediler küçükse ve kararın dikkatlice düşünülmesi gerekiyorsa, bu oldukça büyük bir girişimdir. Bazen yavru kediler belki hasta oldukları veya bir sorunları olduğu için reddedilmiş gibi görünürler ve elle arkaya bakmaya çalışmak acıyı uzatabilir, bu nedenle her zaman uygun değildir ve bunu düzgün bir şekilde yapmak zaman ve uzmanlık gerektirir. Yavru kediler çok kırılgandır ve onları büyütmek zor, zaman alıcı olabilir ve her zaman başarılı olmaz.