Kediler Kaç Ayda Doğurur – EN BASİT HALİ

KEDİNİZİN HAMİLE OLDUĞUNU DAİR İŞARETLER VE BİLMENİZ GEREKENLER

“Kedim hamile mi?” İlgili kedi sahiplerinin şaşırtıcı bir miktar sorduğu bir soru. Kedinizi kısırlaştırmadığınızda ve bir süre gözetimsiz kaldığında, kedinizin hamile olma ihtimali vardır. Ama kesin olarak nasıl bilebilir? Bir kedinin hamile olup olmadığı bu şekilde anlaşılır. Kısa gebelik döneminde aranacak birkaç temel semptom ve özellik vardır.

Kediler Kaç Ayda Doğurur - EN BASİT HALİ %Post Title

Kediler Ne Kadar Hamiledir?

Kedilerde hamilelik yaklaşık iki ay sürer. Bir kedi 63 ila 67 gün arasında hamile kalır , ancak 72 güne kadar uzayabilir. Çoğu zaman, bir kedi, terimin iki veya üç haftasına kadar hamilelik belirtileri göstermez. Bu, evcil hayvan sahibine planlamak ve hazırlamak için bir aydan biraz fazla zaman verir.

Bir Kedinin Hamile Olduğunu İşaretler

Kedinizin eski moda bir şekilde hamile olup olmadığını nasıl anlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Isı Döngüsü Değişimi : Kediniz normalde her 10 günde bir ila iki hafta arasında bir ısı döngüsüne sahip olacaktır. Buna genellikle uluma veya yerde yuvarlanma eşlik eder. Hamile kaldığında bu duracaktır.
 • Artan İştah : Hamile “kraliçeniz” bu süre zarfında muhtemelen daha fazla yemek isteyecektir (normal diyetinin yaklaşık 1,5 katı), çünkü o sadece kendini beslemez.
 • Kararmış Nipeller : Kedinin meme uçları şişer ve renkli “pembeleşir”. Özellikle birden fazla kumu varsa, daha koyu ve tamamen tıkalı görünebilirler. Bununla birlikte, bir koyu kürk tabakasının altında bunu söylemek kolay olmayabilir.
 • Kusma: Sabah bulantısı hem insanlarda hem de kedilerde yaygındır. Düzenli kusma erken hamile olduğunun bir işareti olabilir. Öte yandan, kediniz tüm mamasıyla bunu sürekli yapıyorsa ve başka hamilelik belirtileri yoksa, başka ciddi sorunların işareti olabilir.
 • Kilo Alma : Özellikle daha sonraki gebelik döneminde, sahipleri genellikle iki ila dört kiloluk bir kilo artışı fark edeceklerdir.
 • Daha Uzun Uyku Dönemleri : Kediniz daha uzun süre uykuda kalmak isteyecektir.
 • Sevgi Davranışı: Pek çok evcil hayvan sahibi, sevecen davranışlarda bir artış fark ettiklerini söylüyor. Evcil hayvanınızın dikkatinizi daha sık aradığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni hormonal ve nörolojik değişikliklerdir.
 • Yuvalama Davranışı : Kediler, çöplerini almak için tenha, sessiz yerler bularak doğuma hazırlanırlar. Kediniz, battaniyeleri düzenlemeye veya alanı hakkında diğer hayvanlara karşı alıngan olmaya bile başlayabilir.
 • Şişmiş Karın : Kedinizin gebelik döneminin yarısında, hamile olduğunun fiziksel belirtilerini gösterecektir. Bu bozulmayı kilolu kedilerde görmek daha zor olabilir.

Tabii ki, bu faktörlerin bir kombinasyonu. Örneğin, tek başına açlık başka sorunların işareti olabilir ve kilo alımı bazen normaldir. Ayrıca, koyu renkli kürklü obez bir kedinin ne zaman hamile olduğunu anlamak zor olabilir. Bir mal sahibi, kesin olarak bilmek için veterineri ziyaret etmek isteyebilir.

Kediler Kaç Ayda Doğurur - EN BASİT HALİ %Post Title

Kedinizin Kesin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Güvenilir, yerel veterineriniz, aşağıdaki stratejilerden birini kullanarak kedinizin hamile olup olmadığını size kesin olarak söyleyebilecektir:

 • Palpasyon : Deneyimli bir veteriner kedinin karnına nazikçe bastırabilir ve kedinin fetüslerini hamileliğin 20. gününde hissedebilir.
 • X-Işınları : X-ışınları, hamileliğin yaklaşık 40. gününde sadece yavru kedi iskeletlerini gösterecektir. Yavru kedi sayısını göstermenin en iyi yolu.
 • Ultrason: Ultrasonlar, hamileliğin 21. gününden itibaren yavru kedileri bulabilir, ancak bazen yavru kedi sayısını saymak zor olabilir.

Bir Kedi Bir Çöpte Kaç Yavru Kedi Olabilir?

Bir çöpte tipik olarak bir ila 10 yavru kedi bulunur . İlk kez kraliçe olanlar, iki veya üç yavru kediden oluşan daha küçük yavruları doğurma eğilimindedir. Daha yaşlı kraliçeler de daha küçük litrelere sahip olma eğilimindedir. Ayrıca cinse bağlı olabilir; Siyam kedileri büyük yavrulara sahip olma eğilimindeyken, İran kedileri daha küçük yavrulara sahip olma eğilimindedir. Bazen ilk kez anne olacak bir anne, yavrularının hepsini değil de bazılarını doğuracağından, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sorunlara neden olabileceğinden, çöpte kaç tane yavru kedi bekleyeceğinizi öğrenmek için veterinerinizle konuşmanız akıllıca bir fikirdir. Bazen evcil hayvan sahipleri, aralarında genellikle 10 dakika ila bir saat olduğu için daha fazla yavru kedi tarafından şaşırırlar.

Bir Kedi Kaç Yaşında Hamile Olabilir

Bir kedi yaklaşık dört aylık olur olmaz hamile kalabilir, bu yüzden onu erken kısırlaştırmak çok önemlidir. Tipik olarak, bir dişi kedi bu süre zarfında “ısı” yaşayabilir. Bir kedi, bir insan gibi menopoza girmez; ömrünün son birkaç yılına kadar hamile kalmaya devam edebilir. Bu nedenle kısırlaştırılmamış bir kedi hem çok genç hem de çok yaşlı hamile kalabilir.

Kedi hamileliği hakkında burada yanıtlanmayan daha fazla sorunuz varsa, daha fazla bilgi için ana sayfamıza gitmekten çekinmeyin . Emin olmak ve hazırlanmak için bir ziyaret için gelmeyi düşünün. Kedinizi kontrol etmek için birçok tıbbi neden vardır, özellikle de bu onun ilk kumuysa.

 

Yorum yapın