Kediler kabuğu çıkarılmış hayvan yiyebilir mi? Onlar için sağlıklı mı?

Onlara bir muamele yapmaya karar verdiğimiz için ya da kendileri içine girdikleri için, kedilerimiz oldukça fazla insan maması yiyebilir. Ve çoğu zaman sorun değil – yedikleri şey küçük miktarlarda olduğu ve sık sık olmadığı sürece. Bununla birlikte, bazen zararlı olabilir, bu nedenle evcil hayvanınıza güvenle verebileceğiniz kedi dışı mama türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek her zaman iyidir.

Kabuğu çıkarılmış tane, genellikle kahvaltıda hazırlanan popüler bir güney yemeğidir. Sık sık kabuğu çıkarılmış keçi yapıyorsanız, muhtemelen bir tadı gizlice almayı başarırsa bu yemeğin kedinize zarar verip vermeyeceğini merak etmişsinizdir. Kediler kabuğu çıkarılmış hayvan yiyebilir mi? Tahıllar onlar için sağlıklı mı?

Kabuğu çıkarılmış keçi yemişleri söz konusu olduğunda, yavru kedinizin kabuğu çıkarılmış bir yemeğe sahip olması konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Sadece bir ısırık olduğu sürece, iyi olmalılar. Bununla birlikte, kabuğu çıkarılmış taneleri onlar için kesinlikle sağlıklı değildir, bu yüzden onları sık sık yememelidirler.

Tane boyutları nelerdir?

Kabuğu çıkarılmış tanelere aşina değilseniz, bu yemek Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler bir güney yemeğidir. Genellikle çok tatlı olmayan çeşitlilikte olan öğütülmüş mısırdan (beyaz veya sarı) yapılır. Eski moda, hızlı kaynayan, anında, yadigâr ve hominy çeşitleri de dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi kabuğu çıkarılmış ekmek de vardır. Pişirildiğinde, kabuğu çıkarılmış taneler kremsi bir dokuya sahiptir ve bol miktarda versiyon yapmak için her türlü baharat ve malzemeyle giydirilebilir.

Kediler kabuğu çıkarılmış hayvan yiyebilir mi? Onlar için sağlıklı mı?  %Post Title
Resim Kredisi: gmockbee, Pixabay

Kediler için sağlıklı mı?

Açıkçası, herhangi bir kabuğu çıkarılmış tanedeki ana bileşen mısır olacaktır, bu da mısırın kedilerin yemesi için güvenli olup olmadığı sorusunu gündeme getirmektedir. Neyse ki, mısır kediler için güvenlidir – aslında, mısır ve mısır yan ürünlerinin kedi mamasında yaygın bileşenler olduğunu göreceksiniz. Mısır, esansiyel yağ asitleri, proteinler, karbonhidratlar ve doğal antioksidanlar sağlayan doğal bir bileşendir.

Bir de kediler ve karbonhidratlar meselesi var. Kediler zorunlu etoburlardır, yani beslenme ihtiyaçlarının çoğunu et ve protein yiyerek karşılarlar. Gerçekten o kadar çok karbonhidrata ihtiyacınız yok. Bu, karbonhidrat yemenin onlara zarar vereceği anlamına gelmez – onları hala bir enerji kaynağı olarak kullanabilirler – ancak karbonhidratlara insanlardan daha az ihtiyaç duyarlar. Ayrıca şeker gibi basit karbonhidratları sindirmekte zorlanabilirsiniz, bu da mide rahatsızlığına neden olabilir. Temel olarak, karbonhidratlar çok yemeniz gereken bir besin maddesi değildir.

Mısır ve karbonhidratların aksine, kabuğu çıkarılmış tanelerin yavru kediniz için sağlıklı veya zararlı olması, başka hangi içerikleri kullandığınıza bağlıdır. Peynir kabuğu çıkarılmış taneleri popülerdir, ancak kediler laktoz intoleransıdır, bu nedenle bu yemeğin çok fazlası kusma ve ishale neden olabilir.

Kediler kabuğu çıkarılmış hayvan yiyebilir mi? Onlar için sağlıklı mı?  %Post Title
Resim Kredisi: Kristi Blokhin, Shutterstock

Karides, kabuğu çıkarılmış tanelere eklenen ve kedinize zarar verme şansı olan başka bir yaygın bileşendir. Kediler karides yiyebilirken, karidesin onlar için çok fazla iyot (hipertiroidizme yol açan) veya çok fazla cıva (cıva zehirlenmesine yol açan – bu nadir olmasına rağmen) içermesi için küçük bir risk vardır.

Temel olarak, kedi kabuğu çıkarılmış tanelerinizi beslemeyi düşünüyorsanız (veya kendi başlarına pişmiş kabuğu çıkarılacaklarına dair endişeler varsa), kabuğu çıkarılmış tanelerinize eklemek istediğiniz diğer bileşenler, evcil hayvanınıza zarar vermediğinden emin olmak için dikkatlice araştırılmalıdır.

Kediler kabuğu çıkarılmış hayvan yiyebilir mi? Onlar için sağlıklı mı?  %Post Title

Son Düşünceler

Kediler kabuğu çıkarılmış taneleri küçük miktarlarda ve sadece ara sıra, çok fazla zarar görme riski olmadan yiyebilirler. Tehlike, bu yemeği çok sık yemelerine izin vermektir, çünkü mısır ve karbonhidratlar uzun vadede onlar için iyi olmayabilir. Ayrıca, peynir veya karides gibi kabuğu çıkarılmış bir taneye eklediğiniz ekstra bileşenlerin tükenme riskiyle de karşı karşıya kalırsınız, çünkü bunlar evcil hayvanınız için kendi sağlık risklerini oluşturabilir. Kedinize ara sıra bir parça kabuğu çıkarılmış keçi kabuğu çıkarılmış ekmek istiyorsanız, basit kabuğu çıkarılmış taneleri en güvenli olacaktır. Bununla birlikte, evcil hayvanınız kendi başına bir tahıl kabına girerse, her şeyi yutmadığı sürece nispeten iyi olmalıdır. Sadece mide belirtileri için birkaç gün boyunca onları izleyinağır veya uyuşukluk.

Bununla birlikte, kediniz ve mamanız söz konusu olduğunda en güvenli bahsiniz her zaman kendi mamanız olacaktır. İlk bileşen olarak yüksek kaliteli bir protein içeren, çok az dolgu maddesi veya yapay tat veya koruyucu madde içermeyen veya hiç içermeyen iyi kedi maması, yavru kedinizi en iyi durumda tutacaktır. İnsan maması nadiren evcil hayvanınıza verilmelidir, çünkü çoğu riskli olabilir.

Kediler kabuğu çıkarılmış hayvan yiyebilir mi? Onlar için sağlıklı mı?  %Post Title

Resim Kredisi: Lynne Ann Mitchell, Shutterstock

Kediler kabuğu çıkarılmış hayvan yiyebilir mi? Onlar için sağlıklı mı?

Yazımızı Beğendiyseniz Eğer Yorumlarınızı Bekliyoruz 🙂 Ve Burada Ana Sayfamıza Tıklayıp Güncel Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Ana Sayfa
Birde Video İzlemeyi Sevenlere Video İçerik Sayfamızı Önerebiliriz 
Kısa Videolar

Yorum yapın