Kediler insanlar için görünmez olan şeyleri görebilir mi?

(Fotoğraf kredisi: kiszon pascal / Getty Images)

Korku filmlerinde ve korkutucu TV şovlarında birçok kez gördük. Kimse zihni göremez, ama kedi bir şekilde bir hayaletin enerjisini hisseder, tıslar ve çerçeveden kaçar.

Gerçek hayatta bile, kediler göremediğimiz şeyleri görüyor gibi görünüyor. Belki de hayalet görünümler görmüyorlar, ama kesinlikle bir şeye dikkat ediyor gibi görünüyorlar – ve biz insanlar her zaman bir şeyin ne olabileceğini bilmiyoruz.

Kedilerin ışık ve enerji biçimlerini gördüğü fikri, biz insanların herhangi bir gerçeğe veya bilime dayandıramayacağımız bir şey midir? İşte kedinizin gördükleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Kediler ne yapamayacağımızı görüyor

Aslında yukarıda bahsedilen korku filmi senaryosu hakkında bilimsel bir şey var. Live Science tarafından yayınlanan bir makaleye göre, kediler ve köpekler veya geyikler gibi diğer hassas hayvanlar, biz insanların göremediği ultraviyole (UV) ışık gibi belirli ışık türlerini görebilir.

Bu, kedilerimizdeki olağandışı bir davranışı açıklayabilir. Yavru kedi arkadaşınız odanın bir köşesine bakmaya başlarsa, bu sadece sizin göremediğiniz bir şey gördüğü anlamına gelebilir.

Bu bir hayalet mi? Muhtemelen hayır, ama söylemesi zor. Sonuçta, onların gördüklerini göremiyoruz ve bize tam olarak söyleyemiyorlar.

Bu, daha hassas hayvanların, dünyada çiçeklerdeki ve diğer hayvanların kürklerindeki desenler gibi görmediğimiz birçok şeyi gördüğü anlamına gelir. UV ışığı ile görülebilen bu desenler, ultraviyole ışınlarını görmeyen insan gözüne tamamen görünmezdir.

Hayatta kalmak için ultraviyole görün

Kediler insanlar için görünmez olan şeyleri görebilir mi?  %Post Title

(Fotoğraf kredisi: Chase Dekker Wild-Life Images / Getty Images)

Bir insan karda bir kutup ayısını görmekte zorlanabilirken, UV ışığına daha duyarlı olan hayvanlar, avcı ne kadar sessiz olursa olsun, karda büyük, beyaz bir ayıyı tespit etmekte zorlanmayacaktır.

Neden? Bu altıncı bir his mi?

Hayır. Bu hayvanlar aslında karda bir kutup ayısı görebilirler çünkü kar tarafından yansıtılacak ultraviyole ışığı görürken, bir kutup ayısının beyaz kürkü onu emer. Bu, kutup ayısı gibi bir hayvanı potansiyel avınıza veya evcil kedinize görünür kılar.

Bu, ultraviyole görmenin hayvanların hayatta kalmasına yardımcı olmasının sadece bir yoludur. Ayrıca, örneğin hayvanların yiyecek veya eş bulmasına yardımcı olabilir. Şimdi bu tür hayvanların Gözetim düşündüğümüzden daha yaygın olabilir.

Bu nedenle, bir dahaki sefere kediniz odada bir şey görürken siz hiçbir şey görmezmiş gibi tepki verdiğinde, kedinizin insan gözlerinizle görünmeyen gerçek şeyleri almasını düşünmelisiniz.

Kediniz hiç göremediğiniz şeylere bakıyor mu? Sizce neye bakıyorlar? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

İlgili Makaleler:

Kediler insanlar için görünmez olan şeyleri görebilir mi?

Yazımızı Beğendiyseniz Eğer Yorumlarınızı Bekliyoruz 🙂 Ve Burada Ana Sayfamıza Tıklayıp Güncel Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Ana Sayfa
Birde Video İzlemeyi Sevenlere Video İçerik Sayfamızı Önerebiliriz 
Kısa Videolar

Yorum yapın