Kedi Yaşı Tablosu – İnsan Yıllarına Göre Kediniz Kaç Yaşında?

Kedi yaşı tablosu Muhtemelen bir kedinin yaşamının bir yılının yedi insan yılına eşit olduğu sözünü duymuşsunuzdur. Hesaplama Listemiz Heman Aşağıda

Genel olarak Kedi yaşı tablosu, ile ilgili kedi yılları için “bir yıldan yedi yıla kadar” hesaplamasının, evcil hayvanlarımızın bizden çok daha hızlı yaşlandığını göstermek için yapıldığı düşünülmektedir.

Kedi Yaşı Tablomuza Hemen Gitmekmi İstiyorsun Butona Tıklayarak İlgili Tabloya Ulaşabilirsiniz

Kedi Yaşı Tablosu

Kedi yaşı tablosu : Bununla birlikte, kediler söz konusu olduğunda, kedi dostlarımız aslında beklediğinizden çok daha hızlı yaşlanır. Kedinizin yaşını insan yaşına kadar nasıl doğru bir şekilde hesaplarsınız?

Kedi Yaşı Tablosu Kedimin yaşını insan yılı olarak nasıl hesaplarım?

B“Kedim insan yaşına göre kaç yaşında?” diye soruyorsanız. kedi yaşı hesaplama tablosu oldukça basittir. Boyut ve cinse göre daha fazla varyasyona sahip olan köpeklerle karşılaştırıldığında, bir kedinin yaşını hesaplama yöntemi oldukça standarttır.

Amerikan Hayvan Hastanesi Derneği’ne göre, bu yaş yönergeleri oluşturulmuş ve üzerinde anlaşmaya varılmıştır:

  1. Bir kedinin yaşamının ilk yılı, yaklaşık olarak 15 insan yılına eşittir.

  2. Bir kedinin yaşamının ikinci yılı, ek bir dokuz yıla eşittir.

  3. Bir kedinin yaşamının ikinci yılından sonra, her ek yıl yaklaşık dört insan yılına eşittir.

Peki, kediniz insan yaşına göre kaç yaşında? Öğrenmek için aşağıdaki kedi yaşı-insan yılı grafiğimizi kullanabilirsiniz!

Kedi Yaşı Tablosu : Kedi İle İnsan Yaşı Karşılaştırmamız

Kedi Yaşı Tablosu - İnsan Yıllarına Göre Kediniz Kaç Yaşında?  %Post Title

Kedimin yaşını anlamak neden önemlidir?

Artık kedinizin yaşını insan yılı olarak doğru bir şekilde nasıl hesaplayacağınızı bildiğinize göre, merak ediyor olabilirsiniz: Kediler ne kadar yaşar? Kedimin yaşam beklentisi nedir?

Genel olarak, kedilerin köpeklerden daha uzun yaşadığı bilinmektedir – 20 ila 25 yıl arasında herhangi bir yerde yaşayabilirler. Hatta Guinness Rekorlar Kitabı’na göre ‘gelmiş geçmiş en yaşlı kedi’ 38 yıl 3 gün yaşadı, yani 168 insan yılı!

Bununla birlikte, köpekler gibi, kediler de yedi ila 10 yaşına geldiklerinde, olgunluk yıllarına geçmeye başlarlar. Bu yaşam aşamasına girdiklerini bilmek önemlidir, bu nedenle onlara en iyi nasıl bakacağınızı bilebilirsiniz. Bu süre boyunca – yedi ila 10 yaş arası – özellikle yaşlı kedilerde kanser, artrit ve kalp, böbrek ve karaciğer gibi hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksek olduğundan, yaşlanma belirtileri için kedinize daha yakından bakmak isteyeceksiniz. hastalık.

Kediler nasıl yaşlanır?

Kedi yaşı tablosu Gördüğünüz gibi, yaygın oranı çok yanıltıcıdır yani yaşlanma hızları sürekli değişir – kediler yaşamlarının ilk iki yılında çok daha hızlı yaşlanır ve daha sonra yaşlanma süreci yavaşlar ve bundan sonra daha istikrarlı bir şekilde devam eder.

Veteriner hekimler bu kedi yaşı ile insan yaşı hesaplamasına nasıl karar verdi?

Başka bir deyişle, bir yaşındaki bir kedi, 15 yaşındaki bir insana fizyolojik olarak benzer – kendi açılarından, hem kedi hem de insan benzer büyüme ve gelişme aşamalarındadır.

 

 

 

 

 

 

 

YouTube video

Yorum yapın