Kedi öksürüyor, ama tüy yumağı yok mu? Kedilerde öksürüğün yaygın nedenleri

Arada sırada kedilerin tüy yumağı alması normaldir. Kürk mantolarını yalarken, gevşek kürklerin bir kısmı yanlışlıkla yutulur ve bir şekilde vücuttan çıkarılması gerekir. Buna, kediniz gelişen kürk topunu attığında öksürme, boğulma ve boğulma eşlik eder.

Peki ya kedinizin öksürdüğünü duyarsanız, ancak tüy yumağı görünmezse? Bazı durumlarda, bu endişelenecek bir şey değildir. Kediniz hala tüy yumağını sindirim sistemi boyunca geriye doğru çalıştırıyor olabilir. Ya da belki de yiyeceklerini çok hızlı bir şekilde kestiler ve hemen öksürdüler!

Ama Öksürük tüy yumakları genellikle nefes öksürme ile karıştırılır acil tıbbi yardıma ihtiyacı olanlar. Farkı anlamanıza yardımcı olmak için, bu yazıda bir kedinin öksürüğü ile tüy yumağı arasındaki farka bakacağım. Ayrıca kedilerde öksürmenin altı yaygın nedenini ve kedinizin öksürüğünü hafifletmek için neler yapabileceğinizi bulacaksınız.

Kedi öksürüğü ve tüy yumakları arasındaki fark nedir?

Tüylerden öksürme ile kedilerde düzenli öksürük arasında ayrım yapmak önemlidir. İkisi genellikle kedi sahipleri tarafından karıştırılır, ancak bir ayrım bulmak önemlidir. Saç yumakları doğal olsa da ve genellikle endişelenmenize gerek olmasa da, öksürük genellikle bir hastalık belirtisidir. Peki, fark nedir?

Hem öksürüğü hem de tüy yumağını tanımlayarak başlayalım:

 • Öksürük: Öksürük, akciğerlerden ani ve yüksek sesle hava atılmasıdır. Bu, vücudun akciğerlerde bulunan ve orada olmaması gereken bir şeye verdiği doğal tepkidir. Örnekler, iltihaplanma nedeniyle biriken yabancı cisimler veya mukus sıkışmış olabilir.
 • Hairballs: Öte yandan, tüy yumakları sindirim sisteminde bulunan sindirilmemiş saç topaklarıdır ve eğitim süreci bir kusma şeklidir. Kedi geğirmesi ve kusma arasındaki temel fark, kusmanın aktif bir süreç olmasıdır. Bu nedenle, tüy yumaklarına atmak genellikle yüksek sesle ve kediler için çok çaba gerektirir.

Bununla birlikte, kediniz bir tüy yumağını yukarı çekmeye çalışırsa, öksürebilir, kekemelik yapabilir ve kuru sallanabilir. Bu biraz endişe verici gelebilir, ancak aslında tamamen doğaldır (kediniz her gün tüy yumağı atmadığı sürece, altta yatan başka bir soruna işaret edebilir). Bu nedenle, birçok insan öksüren bir kedinin sadece bir tüy yumağını öksürmeye çalıştığını varsayar.

Bununla birlikte, kedi tüy yumaklarının yaygın olduğu konusunda yaygın bir yanlış anlama vardır. Gerçekte, kediler ayda sadece birkaç kez tüy yumağı kaldırmalıdır! Kediniz bundan daha fazla öksürüyorsa ve tüy yumağı görünmüyorsa, muhtemelen solunum yollarına müdahale eden başka bir şey vardır.

Kedim neden öksürüyor ama tüy yumağı öksürmüyor?

Kediniz boğulma öksürüğü sesleri çıkarıyor mu, ancak tüy yumağı görünmedi mi? Ne yazık ki, yavru kedinizde muhtemelen bir sorun vardır. Düzenli ve sürekli öksürük her türlü hastalık ve durumu gösterebilir.

Aşağıda, kedinize teşhis konması için altı olası neden verilmiştir:

1. Kedi astımı

Sık sık öksürmek, ancak tüy yumağı olmaması kedi astımının bir işareti olabilir. Bu nispeten yaygın bir hastalıktır, tüm kedilerin% 5’ine kadar etkiler. Astımlı kedilerin kronik olarak daralan iltihaplı hava yolları vardır. Bu, havanın hava yollarından geçmesini zorlaştırır ve oksijenin akciğerlere ulaşmasını zorlaştırabilir.

Hava eksikliği nedeniyle, astımlı kediler kronik bir öksürük geliştirebilir ve genellikle kedinin dili uzanmış olarak öksürdüğünü göreceksiniz. Bunun nedeni, vücudun öksürerek tıkanıklığı serbest bırakmaya çalışmasıdır. Tabii ki, bu imkansızdır, çünkü daralma şişlik ve iltihaplanmaya bağlıdır, bu nedenle öksürük uzun ömürlü ve verimsizdir.

Kedinizin astımı varsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer birkaç klinik bulguyu tanıyabilmeniz gerekir:

 • Kediniz akciğerlere daha fazla oksijen almak için dinlenirken ağır nefes alır
 • Mavi diş etleri ve dudakları olan kediniz aOksijen eksikliği nedeniyle
 • Kediniz nefes almayı kolaylaştırmak için ağzından nefes alır
 • Hava daralmış hava yollarından geçmeye çalıştığında kediniz nefes nefese kalıyor
 • Kediniz tekrarlanan öksürüğe rağmen tüy yumağı atmıyor

2. Solunum yolu enfeksiyonları

Öksürük, çoğu solunum yolu enfeksiyonunun ortak bir belirtisidir, bu da başlangıçta kedinizin bir tüy yumağından geçmesine benzeyebileceği anlamına gelir. Çoğu üst solunum yolunu etkileyen çeşitli solunum yolu enfeksiyonları vardır. Kedilerde en yaygın olan virüslerden veya BactEria’dan kaynaklanırlar, kedi herpes virüsü (FHV-1), kedi kalisivirüsü (FCV) ve Bordetella bronchiseptica.

Kedinize çok dikkat edin ve diğer birkaç solunum yolu enfeksiyonu belirtisi göreceksiniz. Örneğin, kediniz miyavlayamıyorsa ve sadece gıcırdıyorsa, enfeksiyon nedeniyle çok kabız olabilir. Mırıldanırken hapşıran bir kedinin salya akması başka bir işaret olabilir.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • Kediniz nefes alırken kabız gibi geliyor
 • Kedinizin gözünden ve burnundan akıntı var
 • Kediniz hapşırıyor ve burun akıntısı çekiyor
 • Kedinizin iştahında azalma olur ve kilo verir

Liste devam ediyor ve çoğu semptom insan soğuk algınlığı ile karşılaştırılabilir. Kediniz bir tüy yumağını öksürmeye çalışıyorsa bunlar mevcut olmayacaktır, bu nedenle ikisi arasında ayrım yapmaya yardımcı olmalısınız.

3. Alerjiler

Alerjiler, kedinizin öksürüğünün başka bir nedeni olabilir, ancak bir tüy yumağı değildir. İnsanlar gibi, Kediler her türlü şeye alerjisi olabilir! Örnekler arasında polen, toz akarları, sigara dumanı ve bazı deterjanlar bulunur. Tozlu kedi kumu bile, kedi mamasında protein kaynakları gibi alerjileri tetikleyebilir.

Tüm alerjiler, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla alerjenik maddenin vücut için tehlike oluşturduğunu düşünmesinden kaynaklanır. Bağışıklık tepkisi, vücudun bu “tehlikeli” maddeyi ortadan kaldırmaya çalıştığı yoldur ve öksürük bunu yapmanın bir yoludur. Kedilerde alerjinin diğer belirtileri şunlardır:

 • Kedinizin gözleri sulu ve hapşırıktır
 • Kedinizin kusma veya ishal nöbetleri var
 • Kedinizin kaşıntılı ve iltihaplı bir cildi var
 • Kedinizin pençeleri şişmiş
 • Kediniz hırıltılı ve nefes almakta zorlanıyor olabilir

4. Paraziter enfeksiyonlar

Kedinizin bir tüy yumağını öksürmeye çalıştığını ancak öksürmeye çalıştığını düşünüyorsanız, paraziter bir enfeksiyon geçirmiş olabilir. Bu tür enfeksiyonlar kedilerde yaygındır ve pire, akar ve solucanları içerir. Bununla birlikte, genellikle öksürükten sorumlu olan parazit kalp kurdudur.

Kalp kurdu inanılmaz derecede ciddi ve hayatı tehdit eden bir hastalıktır kalpte yaşayan solucan benzeri parazitlerin neden olduğu. Özellikle, sağ tarafta ve doğrudan kalpten akciğerlere giden ana arterde yaşarlar. Bu nedenle, varlıkları öksürük, hırıltı ve diğer astım benzeri semptomlar dahil olmak üzere çeşitli solunum semptomlarına neden olur.

Diğer işaretler şunlardır:

Kalp kurdu ilerleyici bir hastalıktır ve bu nedenle bu semptomlar ilk başta çok ince olabilir. Bununla birlikte, parazitler büyüdükçe ve çoğaldıkça, ağırlaşırlar.

5. Yabancı cisimler

Kediniz bir tüy yumağını öksürmeye çalışıyor ancak öksürüyemiyorsa, bunun yerine başka bir şey öksürmeye çalışıyor olabilir. Kediler meraklı yaratıklardır ve tüylü arkadaşlarımızın ağızlarına yapmamaları gereken bir şey koymaları nadir değildir. Bu yabancı cisimler yutulabilir veya solunabilir, her ikisi de öksürüğe neden olabilir:

 • Yabancı cisimlerin emilimi: Yabancı madde yanlışlıkla yutulursa, tüy yumağı gibi tekrar çiğnenmelidir. Bu durumda, kedinizin kuru sallandığını göreceksiniz, ancak bir tüy yumağı çıkaramayacaksınız. Bu bir sindirim reaksiyonudur ve akciğerlerden gelen gerçek öksürükten daha çok boğulma ve boğulma gibidir. Yaygın örnekler ip parçaları veya küçük oyuncak parçalarıdır.
 • Yabancı cisimlerin solunması: Yabancı cisimler solunduğunda, solunum sistemine girerler ve gerçek bir öksürüğe neden olurlar. Kedinizin bu frem yapmaya çalıştığı yol budur.Enflamatuar bir reaksiyona neden olmadan veya nefes almayı engellemeden önce akciğerlerden gelen dmateryal. Bu durumda, yabancı madde daha çok bir çim bıçağı veya küçük bir böcektir.

Öksürük, yabancı maddeleri hava yollarından ve sindirim sisteminden uzaklaştırmanın harika bir yolu olsa da, bazen sıkışıp kalabilirler. Kediniz su içtikten sonra öksürüyorsa, bu bir sakatlık belirtisi olabilir. Aynı şekilde, kediniz boğulmaya devam ederse ancak hiçbir şey çıkmazsa, hareket ettirmeye çalıştığı malzeme sıkışabilir.

6. Tüy yumakları

Tabii ki, kedinizin bir tüy yumağını öksürmeye çalışması, ancak onu çıkaramaması ihtimali vardır. Bu genellikle tüy yumağı kedinizin hareket edemeyeceği kadar büyüdüğünde olur. Ancak, bu sağlıklı kediler için asla bir sorun olmayacaktır. Aslında, genellikle kedinizin bir tür sindirim problemi olduğunun bir işaretidir.

Bu nedenle, kedinizin bir tüy yumağını öksürmeye çalıştığını görürseniz, ancak yapamıyorsanız, bağırsak sağlığını bir veteriner tarafından kontrol ettirmeniz gerekir. Veteriner hekiminize randevuda bildirmek için sindirim sorunlarının diğer belirtilerini de aramak iyi bir fikirdir. Belirtilere örnek olarak aşağıdakiler verilebilir:

 • Kedinizde ishal var veya kabız
 • Kediniz kum kabını kullanmayı bıraktı
 • Kediniz uyuşuk ve zayıftır
 • Kediniz düzenli olarak kusuyor

Kedim öksürürse ancak tüy yumağı yoksa ne yapmalıyım?

Öksüren ama tüy yumağı olmayan bir kedi endişe verici olabilir. Kediniz gerçekten öksürüyorsa, muhtemelen bir tür solunum problemiyle mücadele etmektedir. Öte yandan, tüy yumağı atamayan veya sık sık sahip olamayan kedilerin hazımsızlıkla ilgisi olması daha olasıdır.

Peki, ne yapmalısınız?

1. Veteriner randevusu alın

İlk eylem noktanız her zaman veterinerinizden randevu almak olmalıdır. Birçok tıbbi durum öksürüğe veya tüy yumağına neden olur ve veterinerinizin her biri için test yapması gerekir. Bunlar ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, tüylü arkadaşınız için o kadar iyi olur.

Veteriner hekiminizin önerdiği kesin tedavi, kedinize teşhis konan duruma bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Solunum yolu enfeksiyonları için antibiyotikler önerilebilirken, bronkodilatörler astımlı kediler için hava yollarının genişlemesine yardımcı olabilir. Alerjiler varsa, veteriner hekiminiz yiyecekleri veya ev ortamınızdaki değişiklikleri ortadan kaldırmak için diyetler önerebilir.

Veterinerinizden hiçbir şeyle ilgilenmemekten endişe ediyorsanız, randevu almanın ne kadar önemli olduğunu belirlemek için aşağıdaki kontrol listesini kullanın.

Aşağıdakilerden herhangi biri geçerliyse, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin:

 • Kediniz öksürüyor ve hapşırıyor
 • Kediniz nefes alıyor veya nefes almakta zorlanıyor
 • Kediniz beklenmedik şekilde kilo veriyorsa
 • Kedinizin öksürüğü kalıcıdır veya geri gelmeye devam eder
 • Kedinizin öksürüğü ıslak geliyor
 • Kedinizin dili ve diş etleri maviye döner

2. Airbourne kirleticilerini çıkarın

Kedinize alerji teşhisi konursa, veteriner hekiminiz semptomları hafifletmek için evinizde yapabileceğiniz değişiklikler konusunda size tavsiyede bulunabilir. Çoğu durumda, evinizdeki kirleticilerin ve alerjenlerin sayısını azaltmak veya ortadan kaldırmakla ilgilidir. Ne kadar az olursa, bağışıklık tepkisi o kadar düşük olur.

Tüm hava kirleticilerini gidermenin harika bir yolu, bir hava temizleyiciye yatırım yapmaktır. Havadaki tüm alerjenleri etkili bir şekilde yakalayıp havadaki alerjenleri uzaklaştırdıkları için Gerçek HEPA filtreli bir tane alın. Bu, kedinizin alerji belirtileri için idealdir ve sahip olduğunuz alerjilerin tedavisine yardımcı olabilir.

Alerjisi olan bir kedinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğiniz diğer yollar şunlardır:

 • Tozsuz hipoalerjenik kedi kumuna geçin
 • Toz akarlarını ortadan kaldırmak için temizliği takip edin
 • Tüm alerjenleri gidermek için kedinizin yataklarını düzenli olarak yıkayın
 • Evinizde veya evcil hayvanınızın yakınında sigara içmekten kaçının

3. Önleyici Tedaviler ve Aşılar

İçin önleyici tedaviler vardırr Kalp kurdu da dahil olmak üzere çoğu paraziter enfeksiyon. Pire önleme ilaçları gibi, bu tedaviler genellikle ayda bir kez oral veya topikal olarak verilir. Veterineriniz tarafından verilen altı aylık enjeksiyon olasılığı da vardır.

Hayatı tehdit eden kalp kurdunun tedavisi olmadığından, mevcut önleyici yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir. Bu, kedinizin iç mekan veya dış mekan kedisi olmasına bakılmaksızın geçerlidir, çünkü her ikisi de enfeksiyona yakalanabilir. Tedaviyi uygulamak, kedinizin enfeksiyona yakalanmasını önleyecek, böylece kediniz gelecekte öksürmeyecektir.

Öksürüğe neden olabilecek bazı solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan aşılar da vardır. Çoğu kedi, yavru kedilerse FCV ve RELIEF Society-1’e karşı aşı yaptırır, bu yüzden bunları aldığınızdan emin olun. Bununla birlikte, hiçbir aşı sonsuza dek sürmez ve tam korumayı sürdürmek için kedinizi yetişkinlikte aşılamaya dikkat etmeniz gerekir.

4. Tüy yumağı sindirimine yardımcı olun

Solunum problemleri göz ardı edilmişse ve kedinizin tüy yumaklarını öksürmeye çalıştığından eminseniz, tüy yumağı sindirimine yardımcı olmayı deneyebilirsiniz. Kedinizin sindirim sağlığı en iyi durumda olduğunda, saçları sindirebilir ve kürk toplarını atmak yerine dışkıya yayabilir. Bu, tüy yumaklarını tamamen kusma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Aşağıda, kedilerde tüy yumakları için ev ilaçlarından sadece birkaçı verilmiştir:

 • Yüksek lifli kedi mamasına geçerek kedinizin diyetine daha fazla lif ekleyin
 • Kedinizin mamasına kabak veya başka bir yüksek lifli sebze ekleyin
 • Oluşan tüy yumaklarını yumuşatmak için ıslak kedi mamasına geçin
 • Kedinizi bir kedi su çeşmesi ile içmeye teşvik edin
 • Sindirim sistemini yağlamak için kedinizin diyetine yağ ekleyin

5. Düzenli fırçalama

Saç yumaklarına yardımcı olmanın bir başka yolu da düzenli olarak fırçalamaktır. Her fırça darbesi gevşek tüyleri giderir, bu da kediniz için bakım sırasında yanlışlıkla yutulan daha az olduğu anlamına gelir. Bu, daha az tüy yumağı oluştuğu anlamına gelir, bu nedenle kediniz normalden çok daha az öksürür.

Çoğu kedinin haftada 1-2 kez fırçalanması gerekirAncak uzun saçlı bir cins daha düzenli fırçalamadan yararlanabilir. Ceket tipinize uygun bir fırça seçtiğinizden emin olun. Bazı kediler fırçalamayı severken, diğerleri bundan nefret eder! Kediniz bir hayran değilse, kedi dostu bakım eldivenlerine ve cilde daha nazik yumuşak kıl seçeneklerine göz atın.

Ayrıca fırçaladıktan sonra kedinizin kürkünün üzerine hipoalerjenik bir bez veya nemli bir havlu taşımanızı öneririm. Bu, fırçanın emmediği son saç parçalarını yakalamaya yardımcı olacaktır.

SON DÜŞÜNCELERİM

Öksüren ancak tüy yumağı göstermeyen bir kedi endişe verici olabilir. Saç yumağı sıkışmış mı? Yoksa başka bir şey mi oluyor? Öğrendiğimiz gibi, saç toplarından öksürmek ve öksürmek farklıdır.

Sürekli öksüren kediler genellikle astım, alerji veya enfeksiyon gibi solunum problemlerinden muzdariptir. Öte yandan, bir kedinin kuru kaldırılması, ancak bir tüy yumağının değil, tüy yumakları çok hafif ve çok büyük oluştuğu için daha çok sindirim problemidir.

Tabii ki, ara sıra saç topu her seferinde ve sonra endişe kaynağı değildir. Ancak inatçı tüy yumakları veya öksürüğü olan kedilerin bir veteriner tarafından görülmesi gerekir. Kedinizde bir sorun olması muhtemeldir ve bu küçük veya ciddi olabilir. Kediniz ne kadar erken tedavi edilirse o kadar iyidir!

Kedi öksürüyor, ama tüy yumağı yok mu? Kedilerde öksürüğün yaygın nedenleri

Yazımızı Beğendiyseniz Eğer Yorumlarınızı Bekliyoruz 🙂 Ve Burada Ana Sayfamıza Tıklayıp Güncel Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Ana Sayfa
Birde Video İzlemeyi Sevenlere Video İçerik Sayfamızı Önerebiliriz 
Kısa Videolar

Yorum yapın