Chartreux Kedi Cinsi ve Özellikleri (Resimli)

Chartreux Kedi Cinsi Tatlı ve sessiz doğalarıyla Chartreux kedileri son birkaç on yılda giderek daha popüler hale geldi. Zekidirler ve oyun oynamayı severler ama aynı zamanda Chartreux Kedi türü sizinle birlikte saatlerce televizyonun karşısında oturmaktan da son derece memnundurlar.

Bu cins, özellikle diğerlerine kıyasla oldukça sağlıklıdır, ancak yine de yeterli miktarda özen ve dikkat gerektirir.

Chartreux Kedi, kişiliği, bakım ihtiyaçları ve geliştirme olasılığı daha yüksek olan tıbbi durumlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Chartreux Kedileri Özellikleri

Ağırlık Kadınlar için 7 ila 10 libre; erkekler için 10 ila 17 lbs
Uzunluk 15”-18”
Saç uzunluğu Orta
Ömür 11 ila 15 yıl
Menşei Fransa
Mizaç Sakin, kolay adapte olabilen ve arkadaş canlısı
Alerji dostu Numara
kullanılabilirlik nispeten yaygın

Chartreux Kedi Sağlığı

Bu cinsi etkileyebilecek en yaygın hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Kulak enfeksiyonları
 • Artrit
 • hipertiroidizm
 • obezite
 • Polikistik böbrek hastalığı
 • Strüvit taşları 
 • Kanser (tipik olarak 7 yaşından sonra)

Chartreux kedileri ayrıca, zamanında tedavi edilmezse topallığa yol açabilen patellar luksasyon geliştirebilir.

Ne yazık ki, bu genetik olarak bulaşan bir durumdur, bu nedenle yavru kedinizi, evcil hayvanınızın ebeveynlerinin bu hastalıktan muzdarip olmadığına dair kanıt gösterebilecek saygın bir yetiştiriciden aldığınızdan emin olun.

Çoğu kediyi etkileyen diğer iki tipik sağlık sorunu ve Chartreux istisna değildir, periodontal hastalık ve diş eti iltihabıdır.

Chartreux Kedi Cinsi ve Özellikleri (Resimli) %Post Title

Dişlerini düzenli olarak temizlemeye çalışırsanız çoğu kedi kavga edebilir, ancak veterineriniz size doğru prosedür ve bu amaç için kullanmanız gereken ürünler hakkında talimat verebilir.

Çoğu kedi yaşlandıkça kilo almaya meyilli olsa da Chartreux 4 ila 5 yaşından sonra obeziteye eğilimlidir.

Bu, kısırlaştırılmış veya erken kısırlaştırılmış kedilerde daha da yaygındır.

Chartreux Kedisinin Bakımı

Bu cins hakkında en iyi şey, oldukça kendi kendine yeterli olmasıdır.

Diğer kedilerin aksine, Chartreux kedileri çok fazla dikkat gerektirmez, ancak evcil hayvanınızı yılda bir veya iki kez düzenli veteriner kontrollerine götürmeyi hedeflemelisiniz.

Kıdemli Chartreux’unuz varsa, yıllık veteriner ziyaretlerinin sıklığı 3’e çıkarılmalıdır.

Chartreux Kedi Cinsi ve Özellikleri (Resimli) %Post Title

Çok meraklı oldukları için bu kediler dolaplarınıza veya dolaplarınıza girmeye çalışacaklardır. Birkaç çocuk kilidi takmak bu sorunu hızla çözebilir.

Can sıkıntısı, Chartreux kedileri de dahil olmak üzere tüm evcil hayvanlar için bir sorun olabilir, bu yüzden her gün kedi arkadaşınızla kaliteli zaman geçirmenizi öneririz. Bu, onlarla günde en az 10 ila 15 dakika oynamak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Günlük olarak uzun süre evden uzakta olma eğilimindeyseniz, Chartreux’unuzun başka yerlerde eğlence fırsatları aramasına gerek kalmaması için bazı kaliteli interaktif oyuncaklara yatırım yapmanız yararlı olacaktır.

Çoğu kedi hassas hayvanlar olmasına ve eve taşındığınızda veya seyahat ettiğinizde kolayca kaygı geliştirebilse de, bu cins son derece uyumlu olmasıyla bilinir.

Bazıları sahipleriyle yürüyüşe çıkmaktan bile keyif alıyor .

Chartreux Kedi Tarihi

Chartreux Kedi en eski kayıtlarından bazıları 15. yüzyıla kadar izlenebildiğinden, bu kedi ırkının tam olarak ne zaman yaratıldığını söylemek zordur.

Chartreux Kedi Cinsi ve Özellikleri (Resimli) %Post Title

Tarihlerine gelince, pürüzsüz ve ipeksi tüylerini aldıkları Suriye kedilerinin torunları olarak kabul edilebilirler.

Chartreux kedileri, birkaç yüzyıl önce kemirgen avlama yetenekleriyle takdir edilen Fransa’da çok popüler oldu.

Bu Cins 20. yüzyılda tanındı. 1920’lerde, Suzanne ve Christine Leger kardeşler, Fransa sahilindeki küçük bir adada yaşayan mavi-gri bir kedi kolonisine rastladılar.

Chartreux Kedi Görünümü

Diğerleriyle karşılaştırıldığında, bu cins genetiğe bağlı olarak bir kişiden diğerine renk olarak değişebilir.

Chartreux Kedi Cinsi ve Özellikleri (Resimli) %Post Title

Chartreux kedilerinin büyük çoğunluğu gri-mavidir, ancak bazılarının külden arduvaz kaplamalara sahip olması nadir değildir. Bazılarının pençelerinde, kuyruklarında ve kulaklarında daha görünür kısımlar ile tüylerin uçlarında gümüş vurgular olabilir.

Chartreux yavru kedilerin tüyleri yetişkinlere göre biraz daha sıcaktır.

Bu cinsle ilgili ilginç bir gerçek, kediyi dış etkenlere karşı etkili bir şekilde koruyan bir bariyer oluşturan bir astara sahip olmasıdır.

Chartreux Kedi Cinsi ve Özellikleri (Resimli) %Post Title

Bir Chartreux’un tipik kafa şekli yuvarlaktır ve yanları o kadar pürüzsüzdür ki, bu evcil hayvanlar bazen gülümsüyormuş gibi görünebilir.

Kulakları dik ve orta büyüklüktedir ve gözleri altından bakıra kadar herhangi bir renkte olabilir.

Bu kedi ırkının vücudu kaslıdır. Çoğu evcil hayvanın derin bir göğsü, geniş omuzları ve biraz kısa bacakları vardır.

Chartreux Kedi Mizaç

Chartreux Kedi kişiliği, birçok evcil hayvan severin bu cinsi seçmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Sevecendir, kolayca uyarlanabilir ve hatta bir kucak kedisi olarak kabul edilebilir.

Chartreux’unuzun ister oyun oynayın, ister yanınızda tembellik yapın, ister kucağınızda kanepede, TV  izleyin , sizinle vakit geçirmeyi seveceğini göreceksiniz .

Bu kedilerin doğası tatlı ve uysaldır ve ayrıca çocuklar da dahil olmak üzere herkesle iyi geçinme eğilimindedir, bu da onları aileler için mükemmel evcil hayvanlar yapar.

Chartreux Kedi Cinsi ve Özellikleri (Resimli) %Post Title

Chartreux kedileri, yalnız zaman geçirmekte sorun yaşamasalar da , yaşam alanlarını insan ya da kedi fark etmeksizin diğer arkadaşlarıyla paylaşmayı severler.

Dikkatinizi istediklerinde, cıvıldadıkları bilinir. Aksi takdirde, Chartreux’unuzun sürekli miyavlamasından şikayet etmeyeceksiniz.

Sakin mizaçlarına rağmen gün içinde saatlerce yalnız bırakılırlarsa meraklı olabilirler ve yıkıcı davranışlar geliştirebilirler.

Cinsiyle ilgili dikkat çeken bir diğer husus ise, yüzeylere tırmanmayı ve zıplamayı sevmesidir. Bu nedenle kaliteli kedi tünemişleri ve kedi ağaçları almanızı öneririz .

 

Chartreux Kedisini Beslemek

Chartreux Kedinizin diyetiniz söz konusu olduğunda, doğru kedi mamasını bulmaktan başka bir şey için endişelenmenize gerek yok .

Yavru kediler, yapay renkler ve katkı maddeleri içermediği sürece, onlar için özel olarak tasarlanmış standart bir diyetle iyi sonuç verir.

Ancak, bu kedi ırkı idrar yolu sağlık sorunları geliştirmeye eğilimli olduğundan, düşük alkalili bir yiyecek çeşidi bulmayı hedeflemelisiniz .

Chartreux Kedi Cinsi ve Özellikleri (Resimli) %Post Title

İdrar sağlığı sorunları, su için iştahsızlıktan da kaynaklanabilir ve genel olarak kedilerin çok fazla içmediği bilinmemektedir.

Bu nedenle Chartreux konservelerinizi yalnızca beslemeniz daha iyi bir fikir olabilir.

Chartreux’unuz fazla kilolu veya obezse, kedinin mama veya mama için ‘avlamak’ zorunda kalacağı etkileşimli bir besleyiciye yatırım yaparak sorunu kısmen çözebilirsiniz.

Meşgul evcil hayvan ebeveynleri, kedilerini kuru bir diyetle beslemek isterlerse (en azından yoklukları süresince veya geceleri) otomatik bir evcil hayvan besleyici alabilirler.

Söylemeye gerek yok, Chartreux kedileri, özellikle baharatlar, çeşniler veya tuz ve biber gibi çeşniler içeren insan mamasıyla beslenmemelidir (ancak kimyon gibi bazı baharatlar , eğer kediniz bunu tolere ederse, küçük dozlarda sağlık yararları sağlayabilir). Ham bir alternatifle ilgileniyorsanız, evde kendi kedi mamanızı yapabilirsiniz – bunu önceden veterinerinize sorun.

Ayrıca, kedinizin diyetini değiştirmeyi düşünüyorsanız, bunu kademeli olarak yapmalısınız. Kedilerin yeni mamaya alışması biraz zaman alabilir ve yeni mamanın bir kısmını eski mamayla yavaş yavaş karıştırmak iyi bir fikirdir.

Chartreux Kedi Banyo

Chartreux’unuzu yıkamalı mısınız? Bu sorunun tipik cevabı hayır. Çoğu kedi ve bu cins de kendi vücutlarını temizleme konusunda iyi bir iş çıkarır.

Yine de, Chartreux’unuz evden çıkıp gerçekten kirlenmeyi başardıysa, onu banyo ettirmeniz gerekebilir. Evcil hayvanınızı ayda bir defadan daha sık yıkamamalısınız .

Kedinize daha sık banyo yaptırmak, çoğu kedi sudan nefret ettiği için stresli olmakla kalmaz, aynı zamanda evcil hayvanınızın bir takım cilt sorunları (dermatit gibi) geliştirmesine de yol açabilir.

Chartreux’unuzun çift katlı olması nedeniyle kedinizi yıkamak da oldukça karmaşık bir işlemdir, bu nedenle onu doyurmak biraz zaman ve çaba gerektirebilir. Kedinizi yıkamanız gerekiyorsa, her zaman bir evcil hayvan şampuanı kullanın.

Ayrıca genellikle toz veya köpük şeklinde gelen  susuz kedi şampuanı kullanma seçeneğiniz de vardır .

Chartreux Kedi Tımar

Chartreux’un ceketi yumuşak ve yünlüdür ve fazla bakım gerektirmez. Yine de, kedi arkadaşınızın tüylerini her hafta fırçalamak için biraz zaman ayırmanız şiddetle tavsiye edilir.

Bu cins yılda birkaç kez tüy dökme eğilimindedir, bu da hipoalerjenik olmadığı anlamına gelir

Chartreux Kedi Cinsi ve Özellikleri (Resimli) %Post Title

Kedilerin kışın olduğundan daha fazla tüy dökme eğiliminde olduğu sıcak mevsimde, Chartreux’unuzu özel bir kuaföre götürebilir ve saçlarını kestirebilirsiniz.

Kedinizin ihtiyaç duyduğu tımarın geri kalanı standarttır. İki haftada bir tırnaklarını kesmeli ve dişlerini veterinerinizin önerdiği veya onayladığı bir diş macunu ile fırçalamalısınız.

Veteriner kliniğinde düzenli diş temizliği yılda en az bir veya iki kez yapılmalıdır.

Chartreux Yavru Kedi Bulmak

Bu cins, özellikle Ukraynalı Levkoy veya Toyger ile karşılaştırıldığında oldukça yaygın olsa da, yavru kedinizi bölgenizdeki veya ülkenizdeki en iyi yetiştiriciden almak istiyorsunuz.

Çevrimiçi olarak bazı bilgiler aramaya çalışın ve Cat Fanciers Association veya International Cat Association gibi en iyi Chartreux web sitelerinden bazılarına başvurduğunuzdan emin olun .

Chartreux Kedi Cinsi ve Özellikleri (Resimli) %Post Title

Sosyal medyada da diğer Chartreux sahipleriyle iletişime geçmek için kullanabileceğiniz birçok Chartreux grubu var. Onlara yavrularını nereden aldıklarını ve hangi yetiştiricileri tavsiye ettiklerini sorabilirsiniz.

Doğru yetiştiriciyi bulduktan sonra, size söyledikleri her şeyi bir tuz tuzu ile almalısınız. Bir uyarı işareti, kedilerinin her şekilde tamamen sağlıklı olduğunu söyleyen bir yetiştirici olacaktır.

Öte yandan sorumlu bir yetiştirici, geçmişte yönetmek zorunda kaldıkları sağlık sorunları hakkında sizi bilgilendirecektir. Ayrıca size hangi sertifikalara sahip olduklarını, hangi veterinerleri kullandıklarını ve yavru kedinin ebeveynleri için herhangi bir sağlık sertifikaları olup olmadığını söyleyeceklerdir.

Chartreux Kedi Cinsi ve Özellikleri (Resimli) %Post Title

Çoğu yetiştirici, 10 ila 12 haftalık olana kadar yavrularını bırakmak konusunda isteksiz olduğundan biraz sabırlı olmanız gerekir. Aslında bu, yavru kedilerde sağlık sorunlarını önleyebileceğinden herkes için en iyi çözümdür.

Bazı yetiştiriciler yavru kedilerin kurtlarını temizler ve aşılar ve size aşı planına nasıl devam etmeniz gerektiği konusunda talimat verir.

Bir Chartreux benimsemek, bulunduğunuz ülkeye bağlı olarak başka bir seçenek olabilir.

Bu cinsin biraz daha yaygın olduğu Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Fransa’da, evlat edinme grupları ve barınaklar arayabilir ve evcil hayvan ebeveyni olabileceğiniz bir Chartreux’ye sahip olup olmadıklarına bakabilirsiniz.

 • Aimee (veya Amy)
 • Amelie
 • Celine
 • Claire
 • konser
 • Bal
 • Michelle

YouTube video

Özet

Chartreux, oradaki en eski kedi ırklarından biridir. Bu kediler sakin, arkadaş canlısı ve kolayca uyarlanabilirler ve diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla iyi geçinirler.

Sevgi dolular ve kucağınızda çok zaman geçirmekten son derece mutlular. Ayrıca özellikle geceleri çok miyavlamazlar.

Bu cinste böbrek ve mesane sorunları oldukça yaygın olduğundan, kedi arkadaşınıza düşük alkali bir diyet vermelisiniz.

Bir Chartreux yavru kedi sahiplendiğinizde veya satın aldığınızda, bu kedilerin 15 ila 20 yıl yaşaması alışılmadık bir durum olmadığından, uzun vadeli bir taahhütte bulunuyorsunuz.

Diğer hayvanlardan hastalık kapma şanslarının daha düşük olduğu  iç mekanlarda çok daha iyi performans gösterirler.

Yorum yapın