Bir kediye kum kabını kullanmayı öğretmek nasıl

(Fotoğraf kredisi: Axel Bueckert / Getty Images)

Bunun etrafında bir yol yok – yeni bir kedi evlat edinirseniz, ona bir çöp kutusu vermeniz gerekecektir. Sadece bu değil, kedinize bu kum kabını nasıl kullanacağını öğretmeniz gerekebilir.

Bu, kedi koruyuculuğunun tam olarak en göz alıcı kısmı değildir, ancak yeni yavru kedinizin kutuya kaka ve işemesini sağlamak, üstesinden gelinmesi gereken önemli bir erken zorluktur.

İşte bir kediye kum kabını kullanmayı öğretmenin temelleri.

Eşleşen bir çöp kutusu ve çöp alın

Bir kediye kum kabını kullanmayı öğretmek nasıl  %Post Title

(Fotoğraf kredisi: Nils Jacobi / Getty Images)

Her şeyden önce, kedinizin büyüklüğüne uygun bir kum kabı almanız gerekir.

Çok küçük veya çok büyük olmadığından emin olun, aksi takdirde kedi onu kullanırken rahat hissetmez.

Birden fazla kediniz varsa, genellikle kedilerle aynı sayıda kum kabına ve bir başkasına sahip olmanız önerilir. Yani iki kedi için ideal olarak üç kum kabınız vardır.

Piyasada çevre dostu ve koku emici kristaller de dahil olmak üzere birçok farklı atık türü vardır. CatTime’ın doğru kedi kumunu seçme kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

Zaten bir kum kabı kullanan bir kediyi evlat ediniyorsanız, alışkın oldukları aynı yataklarla başlamanız önerilir.

Kediyi kum kabına tanıtın

Bir kediye kum kabını kullanmayı öğretmek nasıl  %Post Title

(Fotoğraf kredisi: Lightspruch / Getty Images)

Mümkün olan en kısa sürede, kedinizi yeni kum kabıyla tanıştırın. Bu, yavru kediyi kum kabına koymak kadar basit olabilir.

Sadece bundan sonra çöp kutularının yerini hareket ettirmediğinizden emin olun. Kedinin nereye gideceğini bilmesini istiyorsun.

Ayrıca kedinizden kum kutusunu kullanmasını istemelisiniz. Kedinizi besledikten sonra kutuya götürün. Bunu kestirmeden uyandıktan sonra da yapabilirler.

Buradaki fikir, kediye kaka veya işemeye ihtiyaç duyarlarsa, kum kabının oyun alanı olduğunu hatırlatmaktır.

Pozitif takviye kullanın ve çığlık atmayın

Bir kediye kum kabını kullanmayı öğretmek nasıl  %Post Title

(Fotoğraf kredisi: BiancaGrueneberg / Getty Images)

Kediniz kum kabını kullanmaya başladıktan sonra, ona en sevdiği ikramlardan birkaçını vererek doğru bir şey yaptığını bilmesini sağlayın.

Kedinizin kum kabını düzgün bir şekilde kullanmakta yavaş olduğunu fark ederseniz – hatta ona karşı bir nefret gösterirseniz – kediye kızma veya bağırma dürtüsüne direnin. Bu sadece onları gergin ve endişeli hale getirecektir.

Bunun yerine, yukarıdaki ipuçlarında ısrar edin. İşler iyileşiyor gibi görünmüyorsa, sürekli kutunun dışına işemek gibi daha spesifik konular hakkında veterinerinize başvurun. Kedinizin işleri zorlaştıran tıbbi veya davranışsal bir sorunu olabilir ve veteriner hekiminiz yardımcı olabilir.

Ama iman edin! Kediler doğal olarak temiz yaratıklardır ve temiz ve düzenli bir kum kabını insanları kadar takdir etme eğilimindedir.

Kedinizin kum kabını kullanmasını sağlamakta sorun yaşadınız mı? Onları lazımlığı doğru yerde yapmaları için nasıl eğittiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bundan bahsedin!

Bir kediye kum kabını kullanmayı öğretmek nasıl

Yazımızı Beğendiyseniz Eğer Yorumlarınızı Bekliyoruz 🙂 Ve Burada Ana Sayfamıza Tıklayıp Güncel Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Ana Sayfa
Birde Video İzlemeyi Sevenlere Video İçerik Sayfamızı Önerebiliriz 
Kısa Videolar

Yorum yapın