Bir kedinin bana güvenmesini nasıl sağlayabilirim?

Bazı kedilerin güven oluşturmak için zamana ihtiyacı vardır. (Fotoğraf kredisi: Chalabala / Getty Images)

Bazen evlat edinilen kediler hemen hayatlarındaki yeni insanlarla güçlü ve güvene dayalı bağlar kurarlar.

Diğer durumlarda.B kediler travmatik olaylara maruz kaldıklarında, terk edildiklerinde veya yeni ortamlara karşı temkinli olduklarında, onlarla güven oluşturmak için çalışmanız gerekir.

İşte bir kedinin size güvenmesini sağlamak için kullanabileceğiniz bazı püf noktaları ve taktikler.

Kişisel alana saygı duyun

Bir kedinin bana güvenmesini nasıl sağlayabilirim?  %Post Title

(Fotoğraf kredisi: 100 / Getty Images)

Her şeyden önce, kedinin kişisel alanına saygı duymak önemlidir. Yeni bir kedi kanepenin altına veya dolaba saklanmaya karar verirse, itmeyin ve uzaklaştırmaya çalışmayın.

Kedinin ilk adımı atmasına izin verin. Kediler doğası gereği meraklı yaratıklardır ve yeni bir evde kendilerini güvende hissettiklerinde, kaçınılmaz olarak orada yaşayan insanları da kontrol edeceklerdir.

Yeni kedinizin size gelmesine izin verin – onun peşinden koşmayın.

Ayrıca deneyin Kedinize bol miktarda kişisel, özel yer sağlayın stresli hissettiklerinde geri çekilebilecekleri yer. Bir kedi yatağı da dahil olmak üzere huzur içinde uyuyabilecekleri ve takılabilecekleri birkaç seçeneğe sahip olduklarından emin olun.

Kedinin yeni evinde nasıl yaşamak istediğini kendi şartlarıyla belirlemesine izin verin. Bu sayede daha rahat ve güvenen olurlar.

Beden diline dikkat edin

Bir kedinin bana güvenmesini nasıl sağlayabilirim?  %Post Title

(Fotoğraf kredisi: cyano66 / Getty Images)

Yeni kediniz etrafta olduğunda, Beden dillerine dikkat etmek ve sınırlarına saygı göstermek okşanmak. Örneğin, bazı kediler karın ovma ile iyidir, ancak diğerleri buna tahammül etmez.

Kediniz mutlu olmadığına dair klasik işaretler gösteriyor gibi görünüyorsa, kuyruğunu kıran veya çok tıslayan kavisli bir sırt gibi, geri çekilme zamanı geldiği anlamına gelir.

Bu sizin ilk kedinizse, kedi beden dilinin bazı temellerini öğrenmelisiniz, böylece size ne anlatmaya çalıştıklarını duyabilirsiniz. Aslında, kedinize olan sevginizi anlayabileceği şekilde nasıl ifade edeceğinizi de öğrenmelisiniz!

Sakin olun, pozitif takviye kullanın ve sabırlı olun

Bir kedinin bana güvenmesini nasıl sağlayabilirim?  %Post Title

(Fotoğraf: Konstantin Aksenov / Getty Images)

Kedinize yaklaştığınızda veya kedinizi geçtiğinizde Sakince ve sakince yürüdüğünüzden emin olun. Etrafta dolaşmayın, yüksek sesler çıkarmayın veya onları korkutacak hiçbir şey yapmayın.

Erken inmeden sonra, Kedinize birkaç ödül maması verin. Bu şekilde, okşamaları ve insan temasını ödülle birleştirmeye başlarlar.

Sonunda sabırlı olun yeni bir kediye güven inşa etmeye çalışıyorum. Yavaş ve istikrarlı olmak doğru yoldur. Bazı kedilerin insanlara ısınması çok uzun zaman alabilir.

Kedinizin güvenini hala kazanamıyorsanız, her zaman veterinerinize veya profesyonel bir davranış bilimcisine danışabilirsiniz. Yardım edebilir ve tavsiye veya başka çözümler sunabilirler.

Hiç bir kedinin güvenini kazanmak zorunda kaldınız mı? Yardımcı olabilecek başka ipuçlarınız var mı? Bunları aşağıdaki yorumlarda paylaşın!

Bir kedinin bana güvenmesini nasıl sağlayabilirim?

Yazımızı Beğendiyseniz Eğer Yorumlarınızı Bekliyoruz 🙂 Ve Burada Ana Sayfamıza Tıklayıp Güncel Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Ana Sayfa
Birde Video İzlemeyi Sevenlere Video İçerik Sayfamızı Önerebiliriz 
Kısa Videolar

Yorum yapın