Bengal Kedisi Özellikleri (Resimli) Az Bilinen Gerçekler

Bengal Kedisi Canlı renkli paltolarının ve canlı yeşil gözlerinin arkasında, aynı derecede canlı kişilikleri olduğunu göreceksiniz. Birçoğu onları kedilerden çok köpeklerle aynı çizgide olarak tanımlar. Ünlü Bengal Kedisi cinsinin neler sunabileceğini öğrenmek üzeresiniz, böylece sizin için doğru kedi olup olmadıklarını anlayabilirsiniz.

 

Bengal Kedisi Özellikleri (Resimli) Az Bilinen Gerçekler %Post Title

Bengal Kedisi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bengal Kedisi Özellikleri (Resimli) Az Bilinen Gerçekler %Post Title

Bengal Kedileri Hakkında Az Bilinen 3 Gerçek

1.Bengal Kedileri Kısmen Vahşi Hayvandır

Bengal kedileri, vahşi Asya Leopar kedisini evcil kedilerle çiftleştirmenin ürünüdür. Asya Leopar kedisinin bilimsel adı Felis Bengalensis’tir – bu nedenle isimlerini nasıl aldılar.

2.Bengal Kedileri Çok Vokaldir

Bengal kedisi , Onlarla konuşursanız, geri konuşurlar. Acıktıklarında, meraklı olduklarında, rahatsız olduklarında veya mutlu olduklarında yolunuzu miyavlamaktan korkmazlar. Ayrıca, içinde bulundukları ruh haline bağlı olarak miyav tonunun nasıl değiştiğini de fark edebilirsiniz.

Bengal Kedisi Özellikleri (Resimli) Az Bilinen Gerçekler %Post Title

Bengal Kedisi Mizaç ve Zekası

Bengal Kedisi aktif, uyanık ve zekidir. Kişilikleri de tıpkı görünüşleri gibi hayat dolu. İnanılmaz derecede oyuncudurlar ve sizin de katılmanızı isterler. Bengal Kedisi klasik kedi merakı vardır ve her zaman etraflarındaki her şeye karışma ihtiyacı duyarlar.

Bu kediler, yemlikteki kuşları yakalayabilmeyi dileyerek saatlerce merakla pencereden dışarı bakacaklar. Aile köpeğini bir güreş maçı için kızdıranlar ya da hiç beklemediğiniz bir anda üzerinize atlayanlar onlar olacaktır – Bengaller eğlenceyi ve oyunları sever.

Bu kediler, siz istemeseniz bile bir şeyleri anlayabilir. Dolapları nasıl açacaklarını, çatlak kapılardan nasıl geçeceklerini ve işe giderken sıvışacaklarını öğrenmeleri alışılmadık bir şey değil. Başlarının belaya girmemesi için alanları daima güvende tuttuğunuzdan emin olun.

Kesin olan bir şey var – Bengallerin uyarılmaya ihtiyacı var. Bu nedenle, evinize hoşgeldiniz diyorsanız, onlara bir sürü oyuncak, tırmalama direkleri ve harekete geçme susuzluklarının bir kısmını bastırmak için bir kedi ağacı vermeye hazır olun.

Bengal Kedisi Aileler İçin İyi mi? 👪

Bengals, özellikle çocuklarla ailelerde çok iyi çalışır. Yüksek enerjiden çekinen diğer kedilerin aksine, çocuklarınızla birlikte oynayacaklardır. Bununla birlikte, bu kediler heyecanlı oldukları için, pençeleri acıttığı için ne kadar sert oynadıklarını izlemeniz gerekecek!

Bu kediler, etrafa bakmak için verandaya bırakabileceğiniz türden değil. Fazla meraklılar. Evden çok uzaklaşmayı göze alabilirler ve sonra geri dönüş yolunu bulamazlar.

Bengaller sessiz kediler değildir. Saat 3 olsa bile konuşmayı severler ve bekleyebileceğini düşünürsünüz. Ayrıca kurallarınıza dikkat etmezler ve kendi kurallarını koyma eğilimindedirler. Kişisel alanı veya sınır kavramı olmayan kediler olduklarından, bazı sahipler için zorlayıcı olabilir.

Tüm iyi niyetli olmalarına rağmen, sıradan bir ev kedisinin cansız doğasını tercih ederseniz, biraz fazla olabilirler. Öte yandan, köpek benzeri davranışları olduğu için köpekleri kedilere tercih eden insanlar için bunlar harika birer arkadaş olabilir.

Bu Cins Diğer Evcil Hayvanlarla Anlaşır mı?

Bengaller diğer kedi ve köpeklerle çok iyi anlaşırlar. Çok arkadaş canlısı olduklarından, genellikle birlikte oynamak için yeni arkadaşlar kabul ederler. Bazı kediler köpeklere karşı züppe olsa da, Bengallerin bir köpek partiye hazır olduğunda eğlenceye katılmaları çok daha olasıdır.

Bununla birlikte, daha küçük bir hayvanla bir Bengal’e güvenmemelisiniz. Son derece yüksek av sürüşleri vardır, bu nedenle hamsterınızı evcil bir evcil hayvan yerine lezzetli bir atıştırmalık olarak görebilirler. Bu eğilimi Bengal’inizden eğitemezsiniz – bu onların doğasında vardır. Ne de olsa onlar yarı vahşi kedi!

 

Bengal Kedisi Özellikleri (Resimli) Az Bilinen Gerçekler %Post Title

Bengal Kedisi Özellikleri (Resimli) Az Bilinen Gerçekler %Post Title

 

Bengal Sahibi Olurken Bilmeniz Gerekenler:

Gıda ve Diyet GereksinimleriBengal Kedisi Özellikleri (Resimli) Az Bilinen Gerçekler %Post Title

Bengal’iniz , ana besin kaynağı olarak yüksek kaliteli bir kuru mama yemelidir. Bengaller çok aktif kediler olduğundan, kalorilerini yenilemek ve kaslarını güçlendirmek için protein açısından yüksek bir diyete ihtiyaçları vardır.

Bengal kediniz tipik bir kediyse – yemek ne kadar kokuluysa, o kadar lezzetlidir. Bu nedenle, ıslak gıda kapları son derece iyi çalışır. Tüm ıslak kedi maması eşit yaratılmamıştır. Mümkün olan en sağlıklı yiyecekleri aldıklarından emin olmak istersiniz.

Islak kedi maması protein ve nem açısından çok yüksek olsa da (kedilerinizin en çok ihtiyaç duyduğu iki şey) dişleri için iyi değildir. Bu nedenle tek başına bir diyet yerine katkı maddesi olarak kullanmak daha iyi bir seçimdir.

Bengaller alerjiye eğilimli olduğundan buğday, mısır veya soya gibi birçok dolgu maddesi içeren yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Ayrıca, laktoz intoleransı olduğundan ve vücutları laktozu parçalayacak uygun enzimlere sahip olmadığından, kedinize süt vermekten kaçının.

Bengal Kedisi Eğitimi

Hepimiz kedilerin kendilerine ait bir akılları olduğunu biliyoruz. Bengal’in yüksek bir zeka seviyesi olmasına rağmen, bu onların eğitim komutlarını dinleme konusunda istekli olacakları anlamına gelmez. Muhtemelen Bengal’inize birkaç numara öğretebilirsiniz, ancak bu onların şartlarında olacaktır.

Çöp eğitimi minimum çaba gerektirir. Onları çöp kutularıyla ilk birkaç kez tanıştırırsanız, o andan itibaren muhtemelen onlara doğal gelecektir. Bengaller çok temiz kedilerdir, kendilerini düzenli olarak tımarlar ve banyo yaparlar, bu nedenle ev eğitimi doğuştan gelen temizliklerine uygun olmalıdır.

Bengal’inizi çöp eğitimi açısından zorlu buluyorsanız, kutuya aşina olmaları için küçük bir sandıkta biraz zaman geçirmelerini sağlayın.

Bengaller ünlü dağcılardır. Muhtemelen evin en yüksek zirvesinde olmak isteyeceklerdir. Bileziğinizin masaya ya da tezgahlara tırmanmasıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, onları başka türlü ikna etmeye çalışabilirsiniz. Ama sakın ümitlenme çünkü arkanı döner dönmez yine aynı şeyi yapıyor olabilirler.

Çok esprili oldukları için her fırsatta sizi alt edebilirler. Onları yaramazlıklardan uzak tutmak için evinizi kedi geçirmez hale getirmeniz alışılmadık bir şey değil.

Bengal Kedisi Özellikleri (Resimli) Az Bilinen Gerçekler %Post Title

Bengal Kedisi Bakımı

Palto bakımı söz konusu olduğunda Bengal kedileri bir esinti olmalıdır. Kısa, gösterişli kürkleri vardır ve bakımın çoğunu sizin için yaparlar. Fazla dökülmeden kurtulmak için Bengal’inizi haftada birkaç kez fırçalayabilirsiniz, ancak aksi takdirde sert kısımlarla ilgilenmeleri gerekir.

Bengal kedileri diğer ırklara göre çok daha az tüy döker ve bazı insanlar hiç tüy dökmediklerine yemin ederler. Ancak, genetiğe çok bağlı olduğu için bunun kesin bir kanıtı yoktur.

Çok fazla kat bakımı gerektirmeseler de, yine de ovuşturmaya bayılacaklar. Bu nedenle, Bengal’iniz muhtemelen şimdi ve tekrar iyi bir fırçayı sevecektir.

Sağlık ve Koşullar 

Bengal kedileri, cinse özgü bazı rahatsızlıklar geliştirebilir. Genellikle sağlıklı olsalar da, bu cinste bazı sorunlar diğerlerine göre yaygın olarak görülür. Bengal’inizi sık sık veteriner kontrollerine götürdüğünüz sürece, zamanla ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

 • Progresif retinal atrofi. Siyam kedileri, bazı durumlarda sonunda körlüğe yol açabilen bu genetik duruma yatkındır.
 • Sistemik amiloidoz. Bu, çeşitli organlarda protein birikiminin, onların düzgün çalışmasını engelleyebileceği ve organ yetmezliğine yol açabileceği bir durumdur.
 • Kalça Displazisi. Bu duruma kalça ekleminin anormal gelişimi neden olur ve Siyam kedilerinde oldukça yaygındır. Durum iyileştirilemez, ancak başarıyla yönetilebilir.
 • Siyam kedileri özellikle astım ve bronşiyal hastalıklara da yatkındır ve bazılarının kuyrukları bükülür ve şaşı veya şaşı gözleri vardır

Bengal Kedisi Özellikleri (Resimli) Az Bilinen Gerçekler %Post Title

Erkek ve Kadın

Bengal’iniz, cinsiyetlerine rağmen kendi özel kişiliğine sahip olacak. Bununla birlikte, bazı özellikler erkeklerde kadınlara karşı ortaktır. Her Bengal’in kendi zamanında gelişeceğini unutmayın, bu nedenle cins için herkese uyan tek beden yoktur.

Kadınlar bazı konularda daha titiz olma eğilimindedir. Ne zaman veya nasıl ilgi görecekleri konusunda seçici olabilirler. Ayrıca, seveceği ve geri kalanına tahammül edeceği bir kişiyi seçmeye daha meyilli olabilirler. O kadar şanslı biriyseniz, sevilebilir hissettiğinde onun sevgisine karşılık verseniz iyi olur.

Erkekler ve dişiler bölgelerini püskürterek işaretleyebilirler. Sprey kokusu kumaştan, halıdan ve giysilerden çıkmak son derece zordur. Bu davranışı önlemek için erken kısırlaştırma veya kısırlaştırma yardımcı olabilir. Bu eylem, özellikle diğer değiştirilmemiş kedilere maruz kaldıklarında erkeklerde çok daha yaygındır.

YouTube video

Bengal Kedisi Özellikleri (Resimli) Az Bilinen Gerçekler %Post Title

Son düşünceler

Hala bu ilgi çekici cinsle ilgileniyorsanız, saygın bir yetiştiriciden bir yavru kedi bulduğunuzdan emin olun. Yetersiz üremeden kaynaklanabilecek olası sorunlardan tasarruf etmek yavru kedi ve cüzdanınızın yararınadır. Bengals, pek çok yaşam tarzı için mükemmel hayvanlardır. Bu kedinin sahibi olmayı düşünmüyorsanız, bölgenizde sevimli bir Bengal aramaya başlayın.

Yorum yapın